Szlak kajakowy: Brda (Świeszyno - Bydgoszcz)

Początek szlaku: miejscowość Świeszyno

Koniec szlaku: miejscowość Bydgoszcz

Długość szlaku: około 220 km

Przebieg szlaku: Świeszyno - Stara Brda - Nowa Brda - Przechlewo - Konarzyny - Swornegacie - Drzewicz - Męcikał - Rytel - Woziwoda - Gołąbek - Rudzki Most - Świt - Gostycyn Nogawica - Sokole Kuźnica - Koronowo (Samociążek) - Bożenkowo - Bydgoszcz

Rzeka Brda swoje źródło ma w centralnej części Pojezierza Bytowskiego, jej koryto przecina kilka krain geograficznych. Na całym przebiegu rzeka silnie meandruje, a turysta spływający rzeką może podziwiać malowniczą, niemal dziką przyrodę. 

Szlak można podzielić na Brdę Górną, Środkową oraz Dolną.

Pierwszy odcinek liczy około 75 km i kończy się na Jeziorze Charzykowskim. Na początku tego odcinka do Jeziora Szczytno występują liczne przeszkody w postaci przełomów, wąskich bystrzy, a także zwalonych drzew. Na dalszym odcinku do Jeziora Charzykowskiego rzeka płynie spokojnym nurtem. 

W środkowym biegu Brda przepływa przez Zaborski Park Krajobrazowy, Jezioro Długie, Karsińskie, Witoczno. Od tego miejsca nurt jest majestatyczny, przepływa przez jeziora Małołąckie, Łąckie oraz Dybrzyk oraz Kosobudno. W Mylofie znajduje się elektrownia wodna, za pomocą wózka przenosi się kajaki za zaporę. Od tego miejsca następuje ożywienie nurtu. Od miejscowości Rytel koryto jest wąskie, z licznymi zawijasami, a brzegi porasta bór sosnowy. W miejscowości Woziwodzie rozpoczyna się rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy, nurt jest tutaj żwawy, a na spływających rzeką czyhają przeszkody w postaci wielu powalonych drzew. W okolicach miejscowości Świcie następnuje znaczny spadek poziomu wody, brzegi robią się strome, występują liczne bystrza z głazami. Rzeka nabiera górskiego charakteru, ten odcinek rzeki uznawany jest za najtrudniejszy na całym szlaku. Nurt uspokaja się w miejscowości Piła Młyn i leniwie płynie do stanicy wodnej w Gostycynie-Nogawicy gdzie kończy się środkowy bieg rzeki.

Dolna Brda płynie początkowo Zalewem Koronowskim, w Samociążku konieczna jest kolejna przenoska. Odcinek kończy się Janowie obok Bydgoszczy. 

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię