Finał pucharu świata – skitoury w Zakopanem

16 kwietnia 2011 roku w Zakopanem, a dokładnie w rejonie Kasprowego Wierchu odbędzie się XIV Memoriał im. Piotra Malinowskiego będący FINAŁEM PUCHARU ŚWIATA W NARCIARSTWIE WYSOKOGÓRSKIM. Zawody tej rangi po raz pierwszy odbędą się w naszym kraju i niewątpliwie będzie to duże sportowo-górskie wydarzenie.

Organizatorem zawodów jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wraz z Tatrzańskim Klubem Narciarskim Tatra Team, imprezie… patronuje Polski Związek Alpinizmu i Międzynarodowa Federacja Ski-alpinistyczna ISMF.

Do Zakopanego przyjedzie czołówka narciarzy wysokogórskich z krajów alpejskich i nie tylko. Ponadto organizowane już po raz czternasty zawody to największe i najpopularniejsze zawody tej dyscypliny w Polsce, kończące sezon zimowy. Rokrocznie gromadzą licznych amatorów ski-alpinizmu z Polski Słowacji i Czech. W 2011 roku spodziewamy się około 300 zawodników.

Zawody w narciarstwie wysokogórskim polegają na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy na nartach. Na trasę zawodów składają się podejścia (z reguły trzy lub cztery) i zjazdy w terenie wysokogórskim. Podejście na nartach umożliwiają specjalne pasy, nazywane fokami naklejone na spody nart. Foki takie są wielokrotnego użytku a po zdjęciu ich zawodnik zjeżdża jak na normalnych nartach.

Dyscyplina ta jest bardzo widowiskowa bowiem start jest wspólny i zawodnicy rywalizują ze sobą bezpośrednio, zarówno podczas podejść jak i zjazdów stromymi żlebami.

Trasa zawodów poprowadzona będzie w najbardziej malowniczym rejonie Tatr i co ważne dla licznego grona kibiców – jest to teren łatwo i szybko dostępny z Kasprowego Wierchu.

Chcielibyśmy by informacja o zawodach dotarła do jak najszerszego grona dlatego zapraszam do partnerskiego udziału i pomoc w promocji tej wielkiej
imprezy.