Jak skompletować apteczkę na szlak

Transkrypcja: Jak skompletować apteczkę na szlak

Cześć, jestem Tomek, jestem ratownikiem medycznym.

Wybierając się na szlaki bardzo często pamiętamy o plecaku, o dodatkowej kurtce, ale jednak zapominamy o tym, co może nam się w każdej chwili przydać – prawidłowo wyposażona apteczka pierwszej pomocy.

Zademonstruje Wam teraz co należy zabrać na szlak. Apteczka przymocowana jest na zewnątrz plecaka, nie zajmuje nam miejsca w środku. Co w takiej apteczce się znajduje?

Otwierając apteczkę musimy pamiętać o sobie, czyli o nas, o naszym bezpieczeństwie, używamy rękawiczek chroniących nas. Otwierając dalej mamy instrukcję pierwszej pomocy. Na obrazkach widać w jaki sposób założyć opatrunek, co zrobić, jakie służby powiadomić, na samej górze znajduje się także koc termiczny – w górach nieoceniona rzecz, chroni nas przed wyziębieniem, ale również przed deszczem

W apteczce nie może zabraknąć opatrunków, na skaleczenie, opatrunek jałowy, który zakładamy. Żeby opatrunek czymś przymocować – siateczki mocujące codofix. Służą do unieruchomienia opatrunku w niewygodnym miejscy, na przykład jakim jest głowa czy twarz bandaż nie zawsze się sprawdza. Jeżeli się zranimy możemy zawsze wziąć chusteczkę odkażającą i przemyć ranę taką chusteczką. Kolejnym elementem jest maseczka do sztucznego oddychania, chroniącą nas przed kontaktem z ustami poszkodowanego.

Wybierając się w góry każdy gram jest ważny. Nożyczki bywają ciężkie, a taki skalpel ze spokojem poradzi sobie z każdą odzieżą. Przyda się również plaster, na przykład na odciski. Rzecz niezbędna w apteczce – bandaż opatrunkowy. Kiedy mamy podejrzenia złamania nogi, uszkodzenia kończyny górnej, zastosujmy zestaw chust trójkątnych, którą w każdej chwili unieruchomimy uszkodzoną kończynę, plaster mocujący opatrunki oraz zestaw soli fizjologicznej np. do przepłukania rany, czy też oka

Pamiętajmy, że apteczkę powinniśmy skompletować w zależności od terenu, w który się wybieramy, nawet najlepiej wyposażona apteczka nie zastąpi nam zdobytej wiedzy i umiejętności.

Uwaga: film ma charakter poglądowy i nie stanowi kompletnego kursu pierwszej pomocy. Polecamy skorzystać z jednego z wielu dostępny kursów pierwszej pomocy.