Kultowy Harpagan na wiosnę

Tyle wiemy o sobie na ile nas sprawdzono – to motto, które przyświeca każdej edycji HARPAGANA – Ekstremalnego Rajdu na Orientację łączącego w jednym miejscu i czasie elementy turystyki pieszej, rowerowej, w przeszłości kajakowej i konnej, a w przyszłości jeszcze wielu innych.Generalną zasadą Rajdu w zależności od rodzaju trasy jest pokonanie:

  • dystansu 100 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 24 godziny na Trasie Pieszej,
  • dystansu 200 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 12 godzin na Trasie Rowerowej,
  • dystansu 50 km pieszo i 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 18 godzin na Trasie Mieszanej.

HARPAGAN jest rajdem na orientację. Oznacza to, że każdy startujący dostaje do ręki mapę z zaznaczonymi na niej punktami kontrolnymi. HARPAGAN nie jest imprezą wyłącznie wytrzymałościową przebiegającą po trasie wyznaczonej tasiemkami, tu drogę pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi każdy ustala sobie sam. Biegnie ona pięknymi, dzikimi zakątkami, z dala od ruchliwych szos czy zatłoczonych miast. Trasa najkrótsza jest prawie zawsze najtrudniejsza. Zadaniem uczestnika jest odnaleźć w regulaminowym czasie punkty kontrolne zlokalizowane w terenie na których znajduje się obsługa rajdu. Z trasy można zejść praktycznie w dowolnym momencie i miejscu oddając kartę startową sędziemu lub innemu uczestnikowi, który dostarczy ją do bazy. Jest to jednak równoznaczne z wycofaniem się z Rajdu. Jak zatem widać chęć uczestnictwa w HARPAGANIE nie oznacza konieczności przebycia całej trasy.

Najważniejsza jest jednak chęć pokonania własnych słabości i sprawdzenie granicy swojej wytrzymałości. Na HARPAGANIE nie ma przegranych. Liczy się satysfakcja z pokonanego odcinka i zapał do poprawienia swojego wyniku w kolejnej edycji. Zwycięzcami imprezy są wszyscy, którzy odważyli się wystartować i nie jest istotne jaki dystans pokonali.

HARPAGAN to impreza z niemal 20 letnią tradycją! Po raz pierwszy zorganizowany został w 1989 roku na trasie z Gdańska do Kościerzyny i wzięło w nim udział 5 osób, a wpisowe wynosiło symboliczną złotówkę. Pierwsze edycje HARPAGANA organizowane były dla własnej przyjemności i skupiały zaledwie kilka, kilkanaście osób, pasjonatów wędrówek po Kaszubach, które spotykały się gdzieś na jakiejś stacji kolejowej i razem z organizatorami szły na trasę do innej miejscowości.

Początkowo HARPAGAN był imprezą wyłącznie pieszą. Na wiosnę 1995 roku zorganizowana została pierwsza trasa rowerowa, na której wystartowały trzy osoby. Rowerzyści wystartowali na trasie pieszej, zaś padający wówczas (w kwietniu !!!) dość obficie śnieg sprawił że wielokrotnie rowery trzeba było nieść na plecach grzęznąc po kolana w śnieżnych zaspach.

Koniec XX wieku stał się przełomowy także dla rajdu HARPAGAN. Wieść o tym niezwykłym rajdzie dość szybko rozeszła się po Polsce. W 2000 roku w każdej edycji startuje już ponad 500 osób. Powstają także nowe trasy: kajakowa, konna. Rajd staje się największym wydarzeniem ekstremalnym w Polsce. Uczestnicy przyjeżdżają na start z najdalszych zakątków Polski, a także w następnych latach zakątków Świata.

Do tej pory odbyło się 40 edycji rajdu. Przez start przewinęło się ponad 15000 osób i większość z nich stara się wrócić na Harpaganowe szlaki. Impreza ma także stałych bywalców, którzy tak jak rajd obrośli już legendą. Jest coś co przyciąga starych jak i nowych uczestników. Jest to wspomniana wyżej chęć pokonania własnych słabości w dążeniu do celu. Człowiek z natury zawsze dążył do pokonania coraz to większych barier, stawiał sobie za cel coraz większe wyzwania. Takim celem stał się także udział i ukończenie rajdu HARPAGAN. Nie wszystkim się udaje ale prawie wszyscy mówią że wrócą i jeszcze kiedyś spróbują swych sił.

Kolejne edycje rajdu planowane są na wiele miesięcy naprzód tak aby uczestnicy mogli przygotować się do startu. Choć nie ma w tym rajdzie zwycięzców, fakt ukończenia rajdu nobilituje w środowiskach turystycznych i survivalowych.

O rajdzie można by napisać jeszcze wiele słów, wiele też już napisano. My w tych kilkunastu zdaniach staraliśmy się streścić fenomen jakim niewątpliwie jest rajd HARPAGAN a także zachęcić do uczestnictwa w HARPAGANIE oraz do jego współtworzenia.Harpagan odbywa się 2 razy w roku: na wiosnę i jesienią.

Najbliższy rajd – HARPAGAN-41 odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2011 w Lipnicy (Powiat Bytowski).

Kolejne edycje:

  • HARPAGAN-42 – 21-23 października 2011