Maty do spania

Maty lub materace są ważne podczas wszystkich wędrówek. Służą do ochrony przed zimnem podczas snu, stanowią ważną, dolną izolację naszego legowiska. Dobra mata zapewni też o wiele bardziej wygodne spanie.

Typy mat

Dmuchane materace

W użyciu były już od dawna. Aby móc się na nich położyć, trzeba najpierw wypełnić je powietrzem za pomocą pompki lub po prostu wdmuchać je ustami. Dmuchane materace są wygodne i stanowią dobrą warstwę izolacyjną. Ich główną wadą jest to, że łatwo je przebić i powietrze będzie z nich uciekać. Sprawdzają się lepiej na basenie lub gdy śpimy w pomieszczeniach, już dawno zastąpione w aktywnej turystyce przez karimaty i materacyki samopompujące.

Karimaty

Wyparły materace. Tworzą warstwę izolacyjną poprzez zatrzymywanie powietrza w malutkich jamach. Karimaty są generalnie cieńsze i mniej wygodne niż dmuchane materace, ale za to lżejsze i nie trzeba ich pompować, dobrze działają w połączeniu z alumatę izolującą od podłoża.

Maty samopompujące

Powstały z połączenia materaca i karimaty i łączą w sobie ich zalety. Gdy są zwinięte, łatwo można je napompować poprzez otwarcie zaworu, w jaki są wyposażone. Można również wdmuchać do nich więcej powietrza zanim zamknie się zawór. Jeśli dojdzie do ich przekłucia łatwo można je naprawić. Dobrą matę tego typu można spokojnie używać wiele lat.

Maty – charakterystyka

Rozmiar i waga

Pakując plecak na wyprawę należy wziąć pod uwagę wielkość i rozmiar mat. Nowe samopompujące maty mieszczą się już w małym 30cm pokrowcu…

Transport

Maty nosi się zwykle na zewnątrz plecaka, często są zwinięte i przyczepione do spodu plecaka lub pod jego klapą. gdy wybieramy plecak, należy zwrócić uwagę czy ma on specjalne mocowania, by bez problemu móc przenosić matę. Warto też dobrze zabezpieczyć matę przed wilgocią, starsze modele mocno nasiąkają wodą.

Inne zastosowanie

Pomijając ich oczywiste zastosowanie jako element noclegu, podkładki mogą być wykorzystane podczas przekraczania strumieni lub do osłony namiotu, mogą też pomóc zabezpieczyć sprzęt podczas transportu.