Na czym spać w namiocie ?

 Transkrypcja: Na czym spać w namiocie?

Cześć, mam na imię Krzychu i jestem ze sklepu turystycznego Woda Góry Las z Poznania. W dzisiejszym odcinku chciałbym opowiedzieć o tym, na czym śpimy.

Śpiwór jest rzeczą bardzo ważną, ale nawet najlepszy śpiwór nie będzie działał dobrze, jeżeli położymy się na samej ziemi. Konieczna jest dodatkowa warstwa izolacyjna.

Alumatki są bardzo lekkie i tanie, zajmują bardzo mało miejsca w plecaku. Do ich podstawowych wad należy to, że są bardzo cienkie, przez co nie są wygodne; czuć przez nie każdą nawet drobną nierówność.

Druga w kolejności będzie znana wszystkim klasyczna karimata. W zależności od grubości da nam dosyć duży poziom wygody i świetnie będzie chroniła przed zimnem i wilgocią.

Trzecią rzeczą którą chciałem Wam pokazać, to małe dmuchane materacyki turystyczne. Będą zdecydowanie wygodniejsze niż jakakolwiek nawet najgrubsza karimata. Będą również zajmowały mniej miejsca. Niestety będą ciut cięższe. Ich dodatkową wadą jest to, że musimy uważać, żeby ich nie przebić. Do podstawowych wad materacyka dmuchanego należy to, że trzeba go rzeczywiście nadmuchać.

Bardzo podobnym rozwiązaniem będzie mata samopompująca. Jest to materacyk, którego nie musimy dmuchać, nabiera sam powietrza po otwarciu zaworu, dodatkowo będzie ciut lepiej izolował od ciągnącego zimna od spodu. Po wstępnym zassaniu powietrza przez matę, materacyk jest już wstępnie nadmuchany, naszym zadaniem teraz jest „dodmuchanie” go do pożądanej grubości.