Narciarstwo backcountry – ekwipunek i sprzęt ratunkowy

Narciarstwo backcountry (skitury) z pewnością stanowi ekscytującą formę narciarstwa. Z dala od ośrodków narciarskich, na łonie natury narciarz zdany jest na siebie i towarzyszy. Niebezpieczeństwo lawinowe, pogorszenie się warunków pogodowych czy prozaiczne zmęczenie podczas wspinaczki. Oto nieprzyjemności, które mogą ci się przydarzyć. Ważne byś dobrze przygotował się do takiej wyprawy. Zadbaj o właściwy trening, naucz się radzić sobie w terenie, a także zgromadź niezbędny sprzęt.

Jeśli planujesz często jeździć na nartach w terenie, możesz rozważyć zakup specjalnych nart backcountry. Są one specjalnie zaprojektowane by radzić sobie w trudnych warunkach poza ośrodkami narciarskimi. Nie zapomnij zabrać ze sobą fok, ułatwią ci one podchodzenie na nartach. Najlepsze będą narty turowe, które są zaprojektowane do jazdy po twardej skorupie śnieżnej, zwykle używa się ich w narciarstwie górskim. Ten typ nart pozwala narciarzowi kroczyć po zboczach w trudnych warunkach pogodowych.

Podstawowy sprzęt lawinowy składa się z detektora lawinowego, sondy oraz łopaty. Te trzy rzeczy mogą znacząco zwiększyć twoje szanse na przeżycie kiedy ty lub członek twojej ekipy, w trakcie uprawiania narciarstwa backcountry zostanie porwany przez lawinę. Detektor lawinowy podaje twoje położenie w lawinie. Jest to urządzenie, które może zarówno nadawać, jak i odbierać sygnały. Jeśli zostaniesz porwany przez lawinę postaraj się ustawić detektor na nadawanie sygnału, tak aby twoi towarzysze mogli cię znaleźć.

Sondy lawinowe natomiast przypominają słupki namiotowe, których używa się do nakłuwania śniegu w poszukiwaniu ofiar zakopanych w śniegu. Sonda lawinowa składa się z połączonych ze sobą rurek, z których każda ma długość około 40 cm. Wykorzystuje się je także do sprawdzania śniegu podczas poszukiwania miejsca do wykopania jamy śnieżnej oraz do oceny śnieżnych mostków nad szczelinami. Jeśli uprawiasz narciarstwo backcountry na lodowcu, mogą się więc okazać przydatne.

Wreszcie łopaty śnieżne są używane do kopania w śniegu. Mogą być także używane jako kotwica albo coś do siedzenia. Łopaty śnieżne są wykonane z plastiku albo aluminium.