Nieprzytomna osoba na szlaku – co robić

Transkrypcja: Nieprzytomna osoba na szlaku – co robić

Cześć, jestem Tomek, jestem ratownikiem medycznym.

Mój kolega uległ wypadkowi na szlaku. Co należy zrobić? nie mogę go zostawić w takiej pozycji, ponieważ jego drążność dróg oddechowych w tym momencie jest zachwiana. Co należy zrobić w pierwszej kolejności: moje bezpieczeństwo jako osoby ratującej jest najważniejsze. Rękawiczki chronią ratownika. Patrzę czy jest bezpiecznie, czy nic mnie nie przejedzie, czy nic mnie nie ugryzie i czy nic na mnie nie spadnie. “Halo – co się stało, otwórz oczy” – w ten sposób sprawdzamy czy nasz poszkodowany jest przytomny. Nie odpowiedział, nie ruszył się – jest nieprzytomny. “Halo, niech mi ktoś pomoże, niech ktoś tutaj przyjdzie” – zwracamy na siebie uwagę. Nikt niestety nas nie usłyszał.

Pierwszą najczęstszą przyczyną zgonów jest niedrożność dróg oddechowych. Musimy udrożnić drogi oddechowe. Jak to zrobić? Jedną rękę kładę na czole, drugą rękę kładę na żuchwie. Odchylając głowę do tyłu powoduje odsunięcie się języka od dolnej ściany gardła. Następnie muszę sprawdzić czy poszkodowany oddycha. Pochylając się nad poszkodowanym przykładam ucho do ust poszkodowanego. Przez 10 sekund obserwuję czy unosi się klatka, czy słyszę wydmuchiwane powietrze i czy czuje to wydmuchiwane powietrze. pacjent oddycha – oceniam oznaki krążenia. Nie widzę żadnych krwotoków. Czas zawiadomić służby ratunkowe. Wybierając nr 112 wzywam pomoc.

Uwaga: film ma charakter poglądowy i nie stanowi kompletnego kursu pierwszej pomocy. Polecamy skorzystać z jednego z wielu dostępnych kursów pierwszej pomocy.