Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego leży przy granicy z Czechami i obejmuje dwa zalesione pasma górskie Beskidu Śląskiego: Czantorii oraz Baraniej Góry. Latem na tutejsze szlaki turystyczne przybywają tłumnie zapaleni piechurzy i rowerzyści. Zimą park staje się jednym z najważniejszych polskich centrów narciarskich.

Większą część Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego zajmują mieszane lasy i wysokogórskie bory, gdzieniegdzie poprzecinane stokami narciarskimi i polanami. Można tu znaleźć zarówno łagodne zbocza, jak i bardziej strome wąwozy. Ozdobą krajobrazu są wybijające się z ziemi formacje skalne, małe wodospady i górskie potoki. W parku istnieje siedem rezerwatów przyrody. W tutejszych lasach można spotkać wilka, rysia, a nieco rzadziej także niedźwiedzia. Jeden z rezerwatów parku chroni populację pstrąga potokowego.

Najlepszymi bazami wypadowymi do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego są cztery popularne kurorty narciarskie: Wisła, Ustroń, Szczyrk, i Brenna. Pierwszy z nich zna cała Polska, ponieważ jest miasto rodzinne słynnego skoczka Adama Małysza. Na urokach Wisły poznał się już przed wojną polski prezydent Ignacy Mościcki, który kazał sobie wybudować w niej wczesno-modernistyczny zameczek. Po renowacji przeprowadzonej na początku XXI w., głowy państwa znów zaczęły przyjmować w nim zagranicznych gości. W Wiśle istnieją dwie skocznie narciarskie. Miejscowość jest znana z organizowania zimą międzynarodowych zawodów sportowych, m.in. w biegach narciarskich i biathlonie.

Z Wisły można przejść zielonym szlakiem turystycznym na Orłową. Na tym 813-metrowym szczycie w północnej części Pasma Równicy funkcjonuje schronisko. Idąc dalej zielonym szlakiem na północ, po mniej więcej dwóch godzinach dojdzie się do Ustronia. To znana miejscowość uzdrowiskowa, która podobnie jak Wisła, zaczęła być popularnym celem wypraw kochających góry turystów już w drugiej połowie XIX w. Wtedy właśnie okryto lecznicze właściwości wód z tutejszych źródeł. Gwałtowny rozwój Ustronia nastąpił jednak od lat 60-tych XX w., kiedy jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać w nim modernistyczne ośrodki wczasowe i sanatoria.

Z Ustronia prowadzą dwa szlaki na Wielką Czartorię, czyli najwyższy szczyt Pasma Czartorii. Wznosi się ona na 995 m n.p.m. i leży dokładnie na granicy polsko-czeskiej. Na Czartorię można podejść z Ustronia bezpośrednio szlakiem niebieskim, albo obierając trakt żółty, wstąpić po drodze do miejscowości Goleszów, w której warto obejrzeć kilka zabytkowych budynków, w tym świątynie katolicką i protestancką. Z Goleszowa na Wielką Czartorię prowadzi szlak turystyczny oznaczony na czarno.

Najwyższym szczytem na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Podchodzi się na nie od strony Szczyrku szlakami zielonym, lub też nieznacznie krótszym, niebieskim. Pod Skrzycznem działa górskie schronisko. Szlak zielony wiedzie z tego miejsca na południe, na nieco oddalony, drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Niskim – Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Niezapomnianych wrażeń dostarcza ustawiona na jej wierzchołku wieża widokowa. Wybierając później szlak niebieski z Baraniej Góry do Wisły, warto zobaczyć usytuowane u podnóża szczytu, malownicze wodospady Kaskady Rodła na Białej Wisełce.

fot. Marek & Ewa Wojciechowscy, Wikimedia Commons