Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Terytorium Parku Krajobrazowego Doliny Bobru rozciąga się podłużnie pomiędzy Lwówkiem Śląskim, a Jelenią Górą w Sudetach Zachodnich. Wśród tutejszych, malowniczych przełomów rzeki Bóbr wybudowano liczne tamy, tworząc w ten sposób idealne do wypoczynku nad wodą jeziora retencyjne. Cały park jest świetnie skomunikowany znakowanymi szlakami rowerowymi, a pod względem liczby zabytków mógłby zawstydzić niejeden z najpiękniejszych regionów Europy Środkowej.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru leży w południowej części województwa dolnośląskiego. Rzeźba tutejszego terenu jest bardzo zróżnicowana. Na dnie Doliny Bobru dominują łąki i pastwiska, a okoliczne wzgórza są porośnięte świerkami, dębami i brzozami. Liczne tamy na Bobrze tworzą na terenie parku malownicze jeziora retencyjne, z których największe to położone przy miejscowości Wrzeszczyn Jezioro Pilchowskie. Park jest ważną enklawą dzikiej przyrody, a w okolicznych lasach mieszkają m.in. kuny, zające, tchórze, sarny i jelenie.

Ze względu dużą atrakcyjność turystyczną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, w zasadzie na całej jego długości nie brakuje hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Wyprawę w te rejony można np. rozpocząć na jego południowo-wschodnim krańcu, czyli w Jeleniej Górze. Jest to doskonale znane miasto jako punkt orientacyjny dla turystów wybierających się co roku samochodem lub pociągiem na zimowe ferie w Karkonosze. Nie każdy jednak miał okazję zajrzeć na wspaniale odrestaurowaną, jeleniogórską starówkę. Tutejszy rynek z barokowymi kamienicami może przywodzić na myśl „mały Wrocław”. Uwagę odwiedzających go turystów przykuwa także klasycystyczny ratusz z XVIII w. i fontanna z barokowym posągiem neptuna. W dawnym Hirschbergu warto również zobaczyć renesansową bazylikę św. Erazma i Pankracego oraz fragmenty murów miejskich z zachowanymi basztami.

Z Jeleniej Góry w głąb Paku Krajobrazowego Doliny Bobru prowadzi oznakowany na zielono, Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy “Dolina Bobru”. Trakt schodzi w dół wraz zbiegiem rzeki i pokonuje znaczne różnice wysokości, co jest dodatkowym argumentem dla cyklistów do rozpoczęcia swojej wyprawy właśnie w tym mieście. Można nim dojechać on na północ, nad nieregularnie ukształtowane brzegi pięknego Jeziora Pilchowskiego. Po minięciu tamtejszej zapory, zielony szlak rowerowy dociera do Pilchowic, gdzie przechodzi mostem na lewy brzeg Bobru, a następnie wiedzie się przez Nielestno i Czernicę do pobliskiego Wlenia.

Wleń to maleńkie, lecz bardzo ciekawe miasto w samym środku parku. Tutejszy ratusz został wzniesiony jeszcze za Piastów Śląskich w XIV w. Po licznych przebudowach, budynek dotrwał do naszych czasów w XIX-wiecznej szacie klasycystycznej. Na uwagę zasługuje zabytkowy układ urbanistyczny miejscowości z wieloma starymi kamieniczkami, a także kościół św. Mikołaja biskupa. Historia tej świątyni sięga XIII w., jednak podobnie jak ratusz, w XIX w. została poważnie zmodernizowana. Zielony szlak rowerowy prowadzi z centrum Wlenia na pobliskie wzgórze, na którym wznoszą się ruiny piastowskiego zamczyska. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na całe miasteczko.

Zielony szlak rowerowy prowadzi nas w dół biegu Bobru dalej na północ. Można nim dojechać aż do leżącego na skraju Paku Krajobrazowego Doliny Bobru Lwówka Śląskiego. To niewielkie i wciąż mało znane w Polsce miasteczko jest prawdziwą perłą dawnej architektury. W środku jego rynku wznosi się imponujący, gotycko-renesansowy ratusz, a całą starówkę oplatają świetnie zachowane, średniowieczne fortyfikacje z basztami i wieżami bramnymi. Wiele z tutejszych kamieniczek z podcieniami i bogato zdobionymi fasadami może śmiało konkurować z najładniejszymi zabytkami Insbrucka czy włoskiego Bolzano. W Lwówku Śląskim zachowały się ponadto dwa gotyckie kościoły, a na jego przedmieściach, w dawnych Pałkowicach, wznosi się renesansowy zamek z XVI w. Tych wspaniałości nie wystarczyło jednak władającym swego czasu Śląskiem Hohenzollernom, którzy postawili sobie w XIX w. w Lwówku Śląskim kolejny pałac. Obecnie mieści się w nim urząd miasta i gminy.

Wleń - widok z wieży zamkowej na miasto i okolicę, fot. Aung, Wikimedia Commons