Park Krajobrazowy Pasma Brzanki

Park Krajobrazowy Pasma Brzanki leży na Pogórzu Karpackim, na pograniczu województwo małopolskiego i podkarpackiego. Rozciąga się pomiędzy dolinami atrakcyjnych dla kajakarzy rzek Biała i Wisłoka. Tutejsze szlaki turystyczne, prowadzące po łagodnych górskich grzbietach, nie należą do najtrudniejszych. Gwarantują jednak udany urlop wśród dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów.

Swoją zachodnią granicę Park Krajobrazowy Pasma Brzanki opiera na korycie Białej. Rzeka ta wzięła swoją nazwę od białego, kamienistego dna, które nadaje jej niepowtarzalnego uroku. Przez Białą przebiega popularny szlak kajakowy z Beskidu Niskiego, przez Tuchów na północno-zachodnim skraju parku, aż do Tarnowa. W tym ostatnim mieście rzeka uchodzi do Dunajca. Wschodnie granice parku dochodzą do doliny Wisłoki, która płynie z Beskidu Niskiego przez Pogórze Ciężkowickie i Kotlinę Sandomierską, po czym uchodzi do górnej Wisły. Najwyższym wzniesieniami w parku są Liwocz, wspinający się na 534 m n.p.m., a druga w kolejności jest Brzanka (534 m n.p.m.). Prawie połowę powierzchni parku stanowią pola uprawne, a 1/3 lasy. Wyznaczono na jego obszarze 4 rezerwaty przyrody. Tutejsze łagodne wzniesienia są przyozdobione często ukrytymi w lasach, ogromnymi głazami i starymi, obłymi formacjami skalnymi. W parku żyją m.in. bociany czarne, myszołowy i jastrzębie, a także jelenie, dziki, sarny i salamandry.

Na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki nietrudno znaleźć pensjonat lub pokój gościnny w gospodarstwie agroturystycznym. W jego zachodniej części działają dwa schroniska: bacówka Brzanka i ośrodek dla młodzieży przy Lubaszowej. Zatrzymać się można także w miasteczku Tuchów nad rzeką Białą, w którym warto przespacerować się zabytkową starówką. Na uwagę zasługują tu klasycystyczny ratusz oraz barokowy kościół Nawiedzenia NMP wraz z klasztorem redemptorystów.

Na wycieczkę z Tuchowa do parku można się wybrać niebieskim szlakiem turystycznym PTTK. Prowadzi on na południe, do bacówki Brzanka, a następnie schodzi do Jodłówki Tuchowskiej na południowym skraju parku. Kolejnym przystankiem na niebieskim szlaku jest wieś Rzepiennik Strzyżewski, w której wznosi się wczesno-modernistyczny kościół z lat 40-stych XX w. Obok świątyni działa parafialne muzeum. W pobliskim lasku warto odwiedzić XIX-wieczny cmentarz żydowski z dobrze zachowanymi, zabytkowymi tablicami. Niebieskim szlakiem można dojść dalej do Ciężkowic. Jest to pełne urokliwych zabytków miasto leżące we wschodniej części sąsiedniego, Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Park Krajobrazowy Pasma Brzanki można przejść wzdłuż, z doliny Białej do Wisłoki, obierając żółty szlak turystyczny PTTK. Swoją podróż trzeba wtedy rozpocząć we wsi Siedliska w gminie Tuchów. Trakt prowadzi stąd na Noselową, która jest jednym z grzbietów Pogórza Ciężkowickiego. Następnie dochodzi się do bacówki na Brzance, a dalej na Ostry Kamień. Jest to wznoszący się na 527 m n.p.m. szczyt, który swoją nazwę zawdzięcza występującym tu, niezwykłym blokom piaskowca, uznawanym za pomnik przyrody nieożywionej. Z Ostrego Kamienia żółty szlak prowadzi na Gilową Górę (508 m n.p.m.), Wiszową (400 m n.p.m.), Rysowany Kamień (427 m n.p.m.) i w końcu na Limowicz. Ten najwyższy w całym parku szczyt jest porośnięty lasem. Aby jednak możliwe było podziwianie z niego pięknej panoramy parku, wzniesiono tu sięgającą ponad korony drzew wieżę widokową.

Z Limocza żółty szlak turystyczny schodzi do leżących tuż za wschodnią granicą parku Kołaszyc. To bardzo urokliwe miasteczko nad Wisołką, w którym można podziwiać wiele ciekawych zabytków. Najbardziej charakterystycznym z nich jest fontanna „Bartek” z figurką małego chłopca trzymającego nad głową wazę z wodą. W Kołaszycach warto zwrócić uwagę też na kamieniczki i drewniane domy z XVIII i XIX w., a także XVII-wieczny kościół parafialny.

Rzeka Biała, fot. Pawmak, Wikimedia Commons