Popradzki Park Krajobrazowy

Popradzki Park Krajobrazowy leży na południu województwa małopolskiego, przy granicy ze Słowacją. Obejmuje malownicze wzgórza Beskidu Sądeckiego oraz leżące u ich stóp, popularne uzdrowiska, takie jak Szczawnica i Krynica Zdrój. W parku nie brakuje wspaniałych punktów widokowych. Tutejsze szlaki wiodą wśród górskich hal i świerkowych lasów. Coś dla siebie znajdą tu też narciarze i wielbiciele kolarstwa górskiego.

Park leży w Karpatach Zachodnich i obejmuje pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, które rozdziela dolina rzeki Poprad. W granicach obszaru mieści się też polska część Gór Czerchowsich. Zachodnia granica parku opiera się na dolinie Dunajca, a jego wschodnią otulinę ogranicza koryto rzeki Kamienica Nawojska. Najwyższym wzniesieniem Popradzkiego Parku Krajobrazowego jest Radziejowa, wspinająca się na 1262 m n.p.m. Lasy stanowią zdecydowaną większość jego obszaru. Z uwagi na wysokogórski charakter Beskidu Sądeckiego, można w nim obserwować piętrową szatę roślinności. Lasy liściaste i mieszane są tu spotykane mnie więcej do wysokości 1100 m n.p.m. Wychodząc powyżej tej granicy, wkracza się w chłodniejszą krainę świerków, trawiastych stoków oraz zagubionych tu i ówdzie, małych, drewnianych bacówek. Na terenie parku występuje wiele źródeł cennych wód mineralnych. W okolicznych lasach żyją wilki, rysie i jelenie, a czasami odnotowuje się w nich także obecność niedźwiedzi oraz żbików.

Popradzki Park Krajobrazowy dysponuje wyśmienitą bazą turystyczną. Najwięcej hoteli, pensjonatów i sanatorów można znaleźć w popularnych uzdrowiskach i ich najbliższych okolicach: Szczawnicy na zachodzie parku, Piwnicznej nad Popradem oraz leżących na jego wschodnich obszarach Muszynie i Krynicy Zdrój. Przy głównych kurortach Beskidu Sądeckiego nie brakuje też wyciągów narciarskich. Miejscowości te cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów od przeszło stu lat, co obrazują, zwłaszcza w Krynicy, liczne zabytkowe sanatoria, domy zdrojowe i parki, a także wystawne wille w stylu podhalańskim. Romantyczne obiekty z czasów austro-węgierskich sąsiadują tu z często dość ciekawymi, modernistycznymi sanatoriami i domami wczasowymi z lat 60-tych i 70-tych XX w.

Do Krynicy Zdrój swego czasu lubili przyjeżdżać na kuracje malarz Jan Matejko i marszałek Józef Piłsudski. Ciekawostką tego miasta jest zabytkowa, naziemna kolejka linowa. Powstała jeszcze w latach 30-stych XX w. i zabiera turystów na Górę Parkową, pokonując na swojej trasie różnicę wysokości 148 m. Nowoczesną odpowiedniczką tej przedwojennej kolejki jest kolej gondolowa z Czarnego Potoku w Krynicy Zdrój na 1114-metrową Jaworzynę Krynicką. Znajduje się tu jedna z najlepszych w Polsce stacji narciarskich. Można w niej znaleźć aż 14 tras zjazdowych, a także najdłuższy, oświetlony stok narciarski w kraju.

Na Jaworzynę Krynicką z Krynicy Zdrój można wspiąć się także pieszo, obierając czerwony szlak turystyczny. Trakt ten prowadzi dalej na nieco niższy szczyt, jakim jest 1080-metrowy Runek. Chociaż jego wierzchołek jest zalesiony, na szlaku można znaleźć kilka otwartych polan, z których rozchodzą się zapierające dech w piersiach widoki na całą okolicę. Kolejnym przystankiem na czerwonym trakcie jest schronisko PTTK na Hali Łabowskiej.

Wspomniany czerwony szlak jest główną trasą turystyczną Beskidów, która prowadzi do wielu ciekawych miejsc w parku. Rezerwując sobie czas na dłuższą wycieczkę, można dojść z Hali Łabowskiej przez Halę Pisaną i Makowicę do schroniska „Cyrla”, a następnie przez Suchą Strugę do Rytra, gdzie wznoszą się ciekawe ruiny zamku. W obrębie Beskidu Sądeckiego,

Pasmo Jaworzyny, fot. Jerzy Opioła, Wikimedia Commons

oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki prowadzi aż do malowniczej miejscowości turystycznej Krościenko nad Dunajcem, położonej niedaleko Szczawnicy, na zachodnim skraju Popradzkiego Parku Krajobrazowego.