Prawidłowe wiosłowanie w kajaku

Transkrypcja: Prawidłowe wiosłowanie w kajaku

Słuchajcie, przed nami sezon kajakowy, niedługo pojedziecie nad rzekę, wsiądziecie do łódek i będziecie pływać kajakami; chcielibyśmy pokazać Wam kilka wskazówek w jaki sposób pływać bardziej technicznie, poprawić swoje wiosłowanie, dzięki czemu pływanie będzie bardziej prawidłowe i mniej będziecie się męczyć.

Zaczniemy od prawidłowego trzymania wiosła, podczas wiosłowania. Można wiosło ustawić dobrze wyciągając je przed siebie na wysokości ramion i mniej więcej w takiej pozycji wchytamy sobie wiosełko.

Podstawowym błędem jaki popełniają kajakarze turyści jest wiosłowanie z użyciem przede wszystkim bicepsa. Objawia się to w wiosowaniu tego rodzaju i polega na tym, że angażujemy bardzo mocno biceps i ciągniemy bardzo mocno do siebie i zagarniamy wodę używając bicepsa.

Prawidłowe wiosłowanie polega na pracy barków i całego tułowia i wygląda w ten sposób – ja praktycznie nie zginam ręki która zabiera pióro do wody, a jedynie popycham całe wiosło przeciwną ręką do wody. Pracują jedynie barki.

Również często spotykanym błędem, który może skończyć się wywrotką jest trzymanie wysoko środka ciężkości, więc albo siedzimy z tyłu na rufie, albo wyciągamy nogi na burty i płyniemy sobie stylem plażowym po jeziorku. Prawidłowa postawa wiąże się z rozłożeniem nóg po dnie kajaka i w ten sposób trzymamy nisko środek ciężkości i jest to najbardziej stabilna pozycja.