Rower – czyszczenie łańcucha

Transkrypcja: Rower – czyszczenie łańcucha

Cześć, jestem Łukasz. Jesteśmy w serwisie sklepu rowerowego CYKLOTUR w Poznaniu na Ptasiej 10. W tym sklepie pracuję już kilkanaście lat i dzisiaj pokażę Wam podstawową czynność obsługową roweru jaką jest czyszczenie łańcucha i jego smarowanie. Jest to niezmiernie ważna czynność, mniej więcej podobna do wymiany oleju w silniku samochodu – trzeba ją robić regularnie po to, by rower pracował płynnie, cicho i długo.

Pierwszą rzeczą którą robimy podczas tej operacji jest wytarcie łańcucha do czysta za pomocą starej szmaty. Obejmujemy łańcuch dłonią dokładnie i kręcąc pedałami do tyłu czyścimy go tak, by usunąć jak najwięcej starego smaru pomieszanego z brudem.

Łańcuch powoli nabiera srebrnego koloru, jest czysty i niedługo będzie gotowy do posmarowania. Warto wyczyścić jeszcze zębatki; bardzo dobrze nadaje się do tego stara szczoteczka do zębów, którą z łatwością można dojść do wszystkich zakamarków i je wyczyścić. Tak przygotowany napęd jest gotowy do użycia smaru do łańcucha.

Bierzemy smar i po jednej kropelce na każdą rolkę łańcucha aplikujemy mniej więcej w ten sposób; pozwalamy temu olejowi wniknąć w głąb ogniw łańcucha, gdyż właśnie tam jest on potrzebny. Żeby ułatwić olejowi penetracje wykonujemy jeszcze kilka ruchów korbą. Przed jazdą, bądź po upływie tych kilku, kilkunastu minut warto zetrzeć z łańcucha z jego zewnętrznej części nadmiar tego oleju.

I w ten oto sposób mamy napęd roweru, jego kluczową dla efektywności część gotową do jazdy. Jeśli rower jest używany w sterylnym środowisku, w środowisku miejskim, taka czynność może być wykonywana raz w miesiącu.

Dzięki za uwagę, do zobaczenia w następnym odcinku.