Rower górski

Transkrypcja: Rower górski

Cześć jestem Łukasz ze sklepu rowerowego CYKLOTUR w Poznaniu i dziś pokaże Wam, czym charakteryzuje się najpopularniejszy typ roweru w Polsce, czyli rower górski. Rower górski jak nazwa wskazuje został stworzony do jazdy w terenie, w górskim terenie, ale również z powodzeniem jest wykorzystywany w terenie nizinnym, leśnym i miejskim.

Jego podstawową do niedawana najbardziej charakterystyczną cechą był rozmiar kół, czyli 26 cali; kół które zawsze obute są w dość szerokie opony, z wyraźnym bieżnikiem, który umożliwia sprawną jazdę w terenie.

Klasyczną formą tego roweru jest tzw. rower HARDTAIL, czyli ze sztywnym tyłem i z przednią amortyzacją służącą do zwiększenia kontroli i bezpieczeństwa podczas jazdy w trudnym terenie.

Do sprawnego napędu w terenie służy zestaw 2-óch przerzutek oraz w tym przypadku zestaw 30 możliwych przełożeń uzyskanych dzięki 3 tarczom w przednim mechaniźmie i 10 koronkom kasety z tyłu.

Od zawsze w rowerze górskim ważnym tematem były sprawne hamulce. Obecnie do rowerów trafiły hamulce tarczowe, w zasadzie w tanich już modelach są to wersje hydrauliczne, które potrafią ten rower zatrzymać sprawnie w większości warunków pogodowo – terenowych.

Wszystkie komponenty takiego roweru muszą być zaprojektowane w sposób taki, żeby znieść duże obciążenia; mamy tu dość duże średnice kierownicy, średnice wspornika siodła; to wszystko pozwala na bezpieczną jazdę w trudnym terenie i na sprawdzanie możliwości zarówno swoich jak i tego roweru.

Na dziś to już wszystko, bardzo dziękuję i do zobaczenia w następnym odcinku.