Survivalowe przygotowanie na szlak

Przygotowanie survivalowe jest konieczne dla miłośników dziczy. Trekking w Nepalu, podróżowanie z plecakiem (ang. backpacking, trekking) po Alasce czy przedzieranie się przez dziewiczą dżunglę amazońską wymagają przede wszystkim dokładnego zaplanowania. Jednak nawet wybierając się w polskie Bieszczady warto pamiętać o podstawowych radach “przetrwania”.

Zawsze spodziewaj się tego, co niespodziewane

Przestrzegaj zasady, która mówi „ zawsze przygotuj się na najgorsze i miej nadzieję na to, co najlepsze”. Zawsze unikaj sytuacji, które stawiają Twoje życie lub życie Twojego partnera w niebezpieczeństwie.

Zapakuj odpowiedni sprzęt

To, jaki sprzęt spakujesz często zależy od Twojego gustu, a także od rodzaju wyprawy, na którą się wybierasz (np. jednodniowa piesza wycieczka, czy podróżowanie z plecakiem). Jednakże musisz poświęcić trochę czasu, aby zastanowić się i zrozumieć, jaki sprzęt jest niezbędny dla Twoich potrzeb.

Dobrze poznaj swoją trasę

Poznaj teren, na który się wybierasz, zanim go w ogóle zobaczysz. Zaopatrz się w mapę tego obszaru i poświęć trochę czasu na jej przestudiowanie. Zdobądź całą możliwą wiedzę na jego temat. Być może musisz odświeżyć swoje zdolności związane z nawigacją? Pamiętaj, nikt nie powinien wyruszać na pustkowie bez znajomości korzystania z kompasu i mapy.

Poinformuj kogoś o swojej wyprawie

Przed wyruszeniem w drogę poinformuj kogoś o swojej trasie, celu podróży, a także o planowanym czasie powrotu. Pamiętaj, aby po powrocie zadzwonić do tej osoby.

Śnieg i zimno

Zima jest porą tylko dla miłośników sytuacji ekstremalnych, więc jeśli wybierasz się w dzicz zimą, nie zapomnij o szczególnych środkach ostrożności.

Ciągle ćwicz

Dalej ucz się i czytaj o przygotowaniu do przetrwania w dzikiej przestrzeni. Dbaj o kondycję i pamiętaj o ćwiczeniu survivalowych umiejętności, które już posiadasz. Czasem korzystanie ze schodów zamiast windy to już trening…