Używanie nawigacji GPS na wędrówce

Wraz z systemem nawigacji GPS oraz jej zastosowaniem w smartphonach pojawił się nowy model podróżowania. Również górskie wyprawy powoli zmieniają swoje oblicze. Prawdopodobnie wkrótce nawet napotkani harcerze będą dzierżyli w dłoniach raczej urządzenia GPS niż kompasy. Jak większość technologicznych gadżetów podbijających świat, również nawigacja GPS ma swoje wady i zalety. Nie mniej jednak, warto nauczyć się nią posługiwać.


Zacznijmy od zasady działania nawigacji GPS. Używając sieci satelitów krążących po orbicie naszej planety, system ten ustala dokładną pozycję na globie poprzez triangulację. Istnieją dwa sposoby ustalania pozycji. Pierwszy, dwuwymiarowy, używa w procesie triangulacji trzech satelitów i w efekcie podaje dokładną pozycję na globie. System trójwymiarowy natomiast, ustala pozycję przy pomocy czterech satelitów i oprócz dokładnej pozycji na globie, podaje też wysokość.

Używając odbiornika GPS (np. w telefonie), musisz upewnić się, że sygnał przekazywany pomiędzy odbiornikiem a satelitą nie jest blokowany przez budynki, drzewa ani inne przeszkody, które znacznie pogarszają dokładność pomiarów (przy mocno zachmurzony niebie również możesz zaobserwować zwiększenie błędu). Ponadto powinieneś zaopatrzyć się w zestaw zapasowych baterii (lub powerbank). Samego odbiornika należy strzec przed uszkodzeniem, a oprócz niego zabrać na wycieczkę również kompas oraz mapę. Nie należy polegać tylko i wyłącznie na nawigacji GPS.

Orientacja to określenie twego położenia na mapie. Swoją pozycję możesz po prostu odczytać z wyświetlacza urządzenia GPS. Oczywiście, będzie ci potrzebna topograficzna mapa, aby przełożyć podane dane na pozycję na mapie. Należy przy tym pamiętać, że nawigacja GPS wciąż nie jest zbyt dokładna, tak więc podane przez niego położenie należy traktować z zaufaniem ograniczonym do marginesu błędu równego kilku-kilkudziesięciu metrom.

Nawigacja to z kolei nakreślanie kursu przy użyciu urządzenia GPS. Oprócz podania twojej pozycji urządzenie/aplikacja może ci również zaproponować kilka możliwych tras do punktu, do którego zamierzasz dotrzeć. System GPS może być używany podobnie jak cyfrowy kompas. Poza tym możesz zapisać punkty przez które przechodzisz, aby system poprowadził cię według nich w drodze powrotnej. Wreszcie mapy wraz ze szlakami można ściągnąć z internetu. Używając tych map możesz zaplanować swoją wycieczkę, a GPS poprowadzi cię wskazując drogę. Działa to na podobnej zasadzie, jak samochodowa nawigacja GPS.

Zobacz także:

- projekt UMPpcPL – darmowe mapy Polski i pozostałych państw Europy na urządzenia GPS (możecie dołączyć do grona twórców mapy – jak? Kliknij tutaj :) )

- skąd brać mapy, jak je instalować i na czym – blog rowerempogorach.pl