Wspinaczka – buty i magnezja

Transkrypcja: Wspinaczka -buty i magnezja

Instruktor: Cześć, nazywam się Przemysław Ballada, jestem instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Dziś powiemy sobie kilka słów na temat podstawowego sprzętu, który potrzebny jest do tego by zacząć się wspinać, czyli kilka słów o tym jak zacząć się wspinać.

Co jest nam potrzebne do tego by zacząć się wspinać: na pewno w miarę sprawne ciało, na pewno w miarę sprawny umysł, natomiast to co za chwilę Wam pokażę, te przyrządy, te narzędzia mają nam służyć do tego by ułatwić nam wspinaczkę oraz do tego by uczynić ją bezpieczną, czy bardziej bezpieczną, ponieważ wspinaczka z samej definicji jest sportem niebezpiecznym.

Buty wspinaczkowe: Buty z samej definicji, to jest istotne są niewygodne. Jeżeli but wspinaczkowy będzie butem wygodnym, to znaczy że nie spełnia swojej funkcji, nie spełnia swojej roli. Stopa w nich jest w sposób specyficzny, szczególny ułożona, palce są podkurczone. Taka budowa buta i ułożenie w nim stopy ma nam ułatwić przemieszczanie po niewielkich stopniach w pionie czy też w przewieszeniu.

But ten wyposażony jest w podeszwę, która utworzona jest, czy zbudowana jest z gumy o szczególnych właściwościach tarciowych; to też ma nam ułatwić stawanie na niewielkich stopniach. Krótko mówiąc wykorzystujemy siłę tarcia, a ten but nam w tym pomaga.

Magnezja: Przedmiot który trzymam w ręce, podobnie jak buty wspinaczkowe o których już mówiliśmy ma nam wspinaczkę ułatwić. W zasadzie nie sam przedmiot a to, co zawiera w sobie. Proszek, biały proszek którym jest magnezja, ukryty jest w takiej nazwijmy to skarpetce, dzięki czemu po prostu się nie pyli tak; natomiast jego właściwości nas interesują, są istotne; otóż wspinaczka łączy się nieodmiennie ze stresem (po pierwsze) z wysiłkiem (po drugie) czyli zmęczeniem. Często też wysoka temperatura która towarzyszy nam w skałkach czy w górach; otóż dłoń wspinacza w wyniku tych działających na niego elementów czy czynników raczej nie poci się. Dłoń spocona, dłoń wilgotna będzie ześlizgiwać się z chwytu. Natomiast dzięki temu, że wspinacz nosi przy sobie magnezję, jest w stanie tą dłoń osuszyć po prostu.