Wspinaczka – lina i bezpieczeństwo

Transkrypcja: Wspinaczka -lina i bezpieczeństwo

Instruktor: Najważniejszy element, bez którego w zasadzie bezpiecznie wspinać się nie da, nawet gdybyśmy posiadali wszystkie te elementy o których wcześniej mówiliśmy. Tym najważniejszym elementem jest lina wspinaczkowa.

Lina wspinaczkowa: Jest to szczególna lina, to nie jest zwykły sznurek; szczególna ze względu na właściwości. Lina ta jest liną dynamiczną; co to oznacza że jest to lina dynamiczna? Chodzi o to, że obrazowo w momencie, w którym wspinacz po odpadnięciu od ściany, po locie zostaje wyhamowany przez partnera który go asekuruje, lina ta rozciąga się; mówię w “cudzysłowiu” ponieważ nie jest ona zbudowana z gumy, jest zbudowana z włókien specjalnych (poliamidowych), które w odpowiedni sposób skręcone w momencie zadziałania siłą na tą linę, czyli w momencie wyhamowania lotu wspinacza – rozkręcają się i skręcają z powrotem.

Najważniejsze! sprawdzony sprzęt: Pamiętajcie o jednym, że sprzęt który ma nam służyć do bezpiecznego uprawiania wspinaczki, czyli sprzęt który służy do asekuracji: uprząż, lina, przyrząd asekuracyjny z karabinkiem, nie może być sprzętem z “2 ręki”. Ten sprzęt musimy, powiedzmy znać bardziej, bardzie ufać własnej żonie, własnemu mężowi, dlatego że od tego w jakim on jest stanie zależy nasze zdrowie i życie. Nigdy nie wiemy jakim czynnikom była ona poddana, które mogły wpłynąć na jej wytrzymałość, a nie są zauważalne gołym okiem. Także pamiętajcie – sprzętu nie kupujemy z “2 ręki” musicie go znać, musicie mu ufać.