Wspinaczka – podstawy technik wspinania

Transkrypcja: Wspinaczka -podstawy technik wspinania

Instruktor: Witajcie, nazywam się Przemek Ballada, jestem instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Asystuje mi Ola: cześć.

Dziś kilka słów na temat techniki wspinania.

W powszechnym mniemaniu wspinaczka uchodzi za sport, który wymaga siły, wytrzymałości i po części jest to prawda, ale należy pamiętać o tym, że bazę stanowi technika wspinania.

Obraz: przyspieszona wspinaczka z muzyką

Instruktor: Technika, którą stosujemy we wspinaczce nie ma charakteru jednorodnego, lecz dopasowujemy ją do formacji po której się wspinamy; pion, przewieszenie, teren połogi.

Nogi z natury rzeczy są silniejsze od rąk. Ta zasada sprawdza się również we wspinaczce. To znaczy bazę stanowią nogi, musimy nauczyć się odpowiednio chodzić na nogach, przenosić środek ciężkości pod punkty podparcia. Jeżeli mój środek ciężkości znajduje się pod punktem podparcia, to utrzymuję się w pionie, nie przewracam się. Jeżeli stanę na jednej nodze, odruchowo przenoszę mój środek ciężkości nad pole podparcia, które w tym momencie zmniejszyło się. Nikt przecież nie podnosi nogi w ten sposób, nie staje na jednej nodze w ten sposób, że podnosi po prostu drugą. Odruchowo przenosimy środek ciężkości. Tą zasadę, czy te zasady o których mówię powinniśmy przetransponować na ścianę wspinaczkową.

Omówię teraz technikę frontalną, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w formacjach pionowych, aczkolwiek nie tylko.

  • Stopy wspinacza skierowane są przodem, lekko skośnie, w kierunku ściany. Wspinacz opiera w zasadzie cały ciężar ciała na stopach.
  • Biodra są umieszczone przy ścianie, staramy się je umieścić bezpośrednio nad punktami podparcia.
  • Ręka jest wyprostowana w łokciu, dzięki czemu mięśnie nie ulegają tak szybkiemu zmęczeniu.
  • Przemieszczając się do góry, wspinacz stara się wykorzystać zasadę tak zwanych trzech punktów podparcia; chodzi o to, by trzy punkty miały zawsze kontakt ze ścianą.
  • Ciężar ciała dźwigamy głównie na nogach; ruch “zgięciowy” ręki jest ostatnią fazą ruchu do góry.

Dziś na tyle, w kolejnych odcinkach dowiemy się więcej o technice wspinania.