Wspinaczka – uprząż i asekuracja

Transkrypcja: Wspinaczka -uprząż i asekuracja

Instruktor: Cześć, nazywam się Przemysław Ballada, jestem instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Dziś powiemy kilka słów na temat uprzęży i przyrządu asekuracyjnego.

Równie istotny a może nawet bardziej istotny jest sprzęt, który ma uczynić tą wspinaczkę bardziej bezpieczną. On nam nie daje 100% gwarancji pamiętajmy o tym zawsze, 100% gwarancji bezpieczeństwa, bo czynnikiem zawodnym jest człowiek; nawet najlepszy sprzęt w niewprawnych rękach nie zapewni nam bezpieczeństwa sam z siebie, więc o tym musimy zawsze pamiętać.

Uprząż wspinaczkowa: Z czego składa się uprząż wspinaczkowa; po pierwsze z pasa biodrowego, z taśm udowych, z tasiemek do których wspinamy sprzęt wspinaczkowy, którego w danym momencie nie używamy, czyli do noszenia tego sprzętu. Są też klamry, którymi możemy wyregulować zarówno pas biodrowy i taśmy udowe. I najważniejszy element – ta pomarańczowa tasiemka – jest to tak zwany łącznik (nazwa wzięła się stąd, że łączy po prostu oba elementy uprzęży. Jest to najważniejszy i najsilniejszy element każdej uprzęży. Wytrzymuje 22 kilonewtony. Żeby zobrazować to, to przy statycznym obciążeniu, czyli jeśli byśmy powiesili jakiś ciężar na tym łączniku, to wytrzymuje 2 tony 200 kg.

Dlaczego jest najważniejszym i najsilniejszym elementem uprzęży? Dlatego, że do tego właśnie elementu wpinamy przyrząd asekuracyjny.

Przyrząd asekuracyjny: Kolejnym elementem, który ma uczynić wspinaczkę bezpieczniejszą jest przyrząd asekuracyjny wraz z karabinkiem. Mam wpięty ten przyrząd do tasiemki; wypnę i zademonstruję. Karabinek z wpiętym do niego przyrządem asekuracyjnym.

Asekuracja linowa z użyciem przyrządu: obraz osoby asekurującej wspinacza podczas jej wspinaczki na ścianie wspinaczkowej