Łódzki Szlak Konny (Urząd Marszałkowski w Łodzi)

Łódzki Szlak Konny (Urząd Marszałkowski w Łodzi)

ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź | Strona WWW

Łódzki Szlak Konny będzie najdłuższą w Europie trasą przeznaczoną dla miłośników turystyki konnej i aktywnej, którego długość będzie liczyć 1817 km. Szlak został podzielony na dwie pętle: zewnętrzną - 49 odcinków o łącznej długości 1461 km, wewnętrzną - 12 odcinków o łącznej długości 356 km. Ma to na celu ułatwienie planowania trasy oraz dostosowanie jej długości do umiejętności i kondycji indywidualnego turysty.

Na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego będzie dostępnych ponad 200 ośrodków jeździeckich oraz ponad 1000 atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie całego województwa łódzkiego. Dzięki temu każdy będzie mógł podczas podróży w siodle poznać bogactwo przyrodnicze, kulturalne i historyczne okolicznych terenów.

Szlak będzie dostosowany zarówno do potrzeb profesjonalnych jeźdźców, jak i osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z końmi. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które będą funkcjonowały w ramach Łódzkiego Szlaku Konnego, zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa podróży. Położenie turystów będzie monitorowane dzięki zastosowaniu narzędzi i systemu GPS, a w razie potrzeby informacja o wypadku szybko trafi do okolicznych służb ratunkowych.

Na trasie powstanie 21 miejsc postojowych, wyposażonych we wszystko to, co niezbędne w czasie postoju i odpoczynku, m.in. koniowiązy, wodopoje i miejsca popasu dla koni, wiaty i toalety. W Łagiewnikach pod Łodzią będzie się mieścił specjalny kompleks pełniący funkcję Centrum Zarządzania Szlakiem.

Patronem Łódzkiego Szlaku Konnego jest Henryk Dobrzański ps. Hubal, który wraz ze swym oddziałem wsławił się bohaterską postawą podczas II wojny światowej. Postać ta ściśle łączy się z tradycjami jeździeckimi województwa łódzkiego i tworzy jego historyczną tożsamość.

Łódzki Szlak Konny powstanie do końca 2011 roku w ramach projektu „Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego”, którego beneficjentem jest Województwo Łódzkie. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Przedmiotem projektu „Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego” jest stworzenie na terenie województwa łódzkiego infrastruktury profesjonalnego szlaku konnego o wysokich standardach światowych, co w połączeniu z walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i kulturowymi województwa łódzkiego przyczyni się do wykreowania ponadregionalnego produktu turystycznego o zasięgu europejskim. Wpłynie on na wzrost atrakcyjności i rozpoznawalności marki „Polska” dzięki stworzeniu pierwszego w Europie szlaku turystyki konnej o tak dużym zasięgu geograficznym oraz infrastrukturalnym. Ma to szczególne znaczenie w kontekście organizowanych przez Polskę Mistrzostw Europy EURO 2012. Ma również za zadnie zwiększenie ruchu turystycznego w regionie łódzkim oraz w całej Polsce.

Szlaki przypisane do tego Partnera