Bacówka PTTK Jaworzec

schronisko

Kalnica, leski, podkarpackie

  • logo schroniska z czasów jego otwarcia (1976)

Nasze schronisko położone jest w malowniczej dolinie rozciągającej się wzdłuż potoku Wetliny w miejscu dawnej wsi Jaworzec. Dolinę Jaworca otaczają od zachodu stoki Czereniny, Falowej, Kiczery i Pereszliby, a od wschodu Żołobiny, Bukowiny, Siwarnej, Krysowej i Wysokiego Berda. Z bacówki rozciągają się przepiękne widoki, zwłaszcza jesienią, kiedy całe góry "płoną" czerwienią lasów. Stoki te pokrywają przeważnie lasy bukowe z koloniami drzew szpilkowych i nielicznymi kępami drzew owocowych (pozostałości po dawnej wsi). Na przeciwległym brzegu Wetliny, w miejscu dawnej wsi Łuch, wciąż jeszcze można zobaczyć dobrze zachowane tarasy niegdysiejszych pól uprawnych. Ok. 200 m na północ od schroniska zachowały się szczątki cmentarza; dawniej istniała w tym miejscu także kaplica p.w. św. Dymitra. Nieco dalej na północ wciąż stoi żelazny krzyż pańszczyźniany z 1848 r.

Przebywając w bacówce, warto zwrócić uwagę między innymi na:- malowniczy przełom Wetlinki na odcinku Jaworzec - Zawój,- zapomniany wodospad na Kobylskim Potoku,- położenie zagubionej wśród lasów byłej wsi Kobylskie (dawny przysiółek Jaworca),- zachowany w Jaworcu cmentarz i krzyż pańszczyźniany,- widokowe tarasy dawnych pól uprawnych w Łuhu.

Proponujemy też wycieczki szlakami górskimi na Połoninę Wetlińską lub przez pasmo Falowej do Dołżycy. Można też przejść przez Bukowinę do Terki lub szlakiem rowerowym doliną Wetliny do rezerwatu Sine Wiry, a także widokową trasą z Jaworca przez Smerek do Kalnicy. Obok bacówki przebiega również szlak koński.

Pierwsza bieszczadzka moskałówka

Schronisko PTTK w Jaworcu jest jednym z obiektów wybudowanych przez PTTK w celu rozwoju i zapewnienia bazy noclegowej turystom, przede wszystkim indywidualnym, w ramach tzw. turystyki kwalifikowanej.

Pomysłodawcą budowy tego typu bacówek był Edward Moskała. W 1974 r. opracował program, według którego miały to być najmniejsze, w pełni wyposażone (jak na ówczesne standardy) schroniska górskie przeznaczone do obsługi turystów. Pierwszą bacówkę typu "moskałówka" wybudowano w 1975 r. na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim (według projektu Stanisława Karpiela).Budowę bacówek w Bieszczadach rozpoczęto w 1974 r. w Jaworcu. Przebiegał tędy wówczas szlak biało-czerwono-biały im. gen. K. Świerczewskiego, który obecnie w większości pokrywa się ze szlakiem czarnym prowadzącym z Przeł. Orłowicza do Jabłonek. Schronisko to jest pierwszym wybudowanym od podstaw obiektem PTTK w Bieszczadach.Jesienią 1974 r. ustalono lokalizację budynku, a w kwietniu 1975 rozpoczęto prace budowlane, poprowadzono drogę dojazdową, wykonano niwelację terenu, postawiono fundamenty wraz z przyziemiem. W sierpniu tego samego roku do robót ciesielskich sprowadzono górali z Zawoi pod Babią Górą. Budowę konstrukcji ścian i więźby dachowej zakończono w grudniu. Wiosną 1976 doprowadzono grawitacyjnie wodę do budynku bacówki, a jesienią odbyło się uroczyste otwarcie schroniska.

SCHRONISKO JEST CZYNNE CAŁY ROK - zapraszamy...

Strona www schroniska - http://www.schronisko-jaworzec.pl

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię