Jaskinia Mroźna

jaskinia
 • "Jaskinia Mroźna" by Rw23 - Praca własna. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons
 • Bardzo dobry szlak dla rodzin z dziećmi

Jedyna jaskinia turystyczna w Tatrach sztucznie oświetlona, do której nie potrzebujemy zabierać własnego oświetlenia.  Jaskinia została odkryta przez Stefana Zwolińskiego w 1934 roku, a  do zwiedzania została  udostępniona w 1954 r. W 1959 r. zainstalowano sztuczne oświetlenie. Znajduje się w zboczu Organów, stanowiących wschodnie ograniczenie części Doliny Kościeliskiej. Jej nazwa pochodzi od białych, wapiennych nacieków na ścianach – nacieki te przypominają  szron. Wewnątrz  panuje stała temperatura przez cały rok ok. +6°C. Na okres zimowy ( od 1 XI do 27 IV jaskinia jest zamknięta, można ją zwiedzać jedynie w sezonie letnim. Wstęp do jaskini jest płatny - 4 zł (dzieci do lat sześciu bezpłatnie). Bilet kupuje się bezpośrednio przez wejściem do jaskini. Zwiedzanie jaskini trwa ok. 30 - 40 min. 

Jaskinia Mroźna jest położona 120 m. nad dnem Dol.Kościeliskiej, a przez jaskinię przechodzi się poziomym, blisko półkilometrowym  korytarzem.  Szlak przez jaskinię prowadzi miejscami ciasnym korytarzem, chwilami się rozszerzającym, a gdzieniegdzie konieczne jest schylanie się. Zjawiska krasowe w Jaskini Mroźnej nie są imponujące w porównaniu z tymi obserwowanymi w innych jaskiniach tatrzańskich. Ciekawostką jest za to podświetlone Sabałowe Jeziorko,  które mijamy po prawej stronie, powstałe w czasach, gdy dno doliny znajdowało się na poziomie stawku. Tuż za Sabałowym jeziorkiem, po lewej stronie znajduje się tzw. "ogródek stalagmintów i stalaktytów" , w którym zgromadzono kilkanaście okazów  przyniesionych tutaj z bocznych korytarzy.  

Szlak dojściowy rozpoczyna się przy Lodowym Żródle (ok. 30 min. od wylotu doliny), natomiast zejście z jaskini wyprowadza spowrotem na dno doliny ( 10 min przed Polaną Pisaną).Należy pamiętać, że czarnoznakowany szlak, prowadzący przez jaskinie jest jednokierunkowy i  należy ją zwiedzać zgodnie z opisem. 

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. lukasz_gorecki
 2. lukasz_gorecki
 3. dominika_golab

  Rewelacyjne miejsce, warto je odwiedzić :) Ja osobiście lubię tam wracać.

 4. karolina_franczyk

  swietne miesce, warto odwiedzić

 5. foltyn74

  Warto zobaczyć i przejść szczególnie z dziećmi. 4 zł za wejście to naprawdę niewiele za taką atrakcję. Minusem jest duże nasilenie turystyczne. Powinni puszczac grupkami z odstępem czasowym. Uwaga po deszczach w środku niektóre odcinki są podmokłe. Jest też kilka odcinków gdzie idzie się na ukuckach. Przy wyjściu i zejściu drewniane schody są śliskie po deszczu.

 6. piter_san

  Fajna miejscówka. Urozmaicenie na szlaku. Spokojnie można zabrać dzieci ... tak od 4-5 lat. POLECAM.

 7. szymek_huszno

  Bardzo dobry szlak dla rodzin z dziećmi

  • Bardzo dobry szlak dla rodzin z dziećmi - User reviews: szymek_huszno about Jaskinia Mroźna

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię