Kasprowy Wierch (1987m n.p.m)

szczyt

Tatry Zachodznie

 • widok z Kasprowego
 • Widok z kasprowego
 • Kasprowy Wierch zimą. Fot. Agnieszka Szymaszek
 • Kasprowy Wierch. Fot. Agnieszka Szymaszek

Szczyt zwornikowy (1987 m n.p.m.) w głównej grani Tatr, wznoszący się nad 3 walnymi dolinami: Cichą (po stronie słowackiej), Bystrej i Suchej Wody Gąsienicowej. Od Kasprowego odchodzą 4 granie. Z 3 stron stoki nie są wybitnie strome, za to ściana opadająca do Doliny Suchej Kasprowej (niedostępnej dla turystów) jest urwista i stroma. Ciekawa jest budowa geologiczna Kasprowego – mimo że należy on do części Tatr Zachodnich zbudowanych ze skał osadowych, wierzchołek pokrywają skały krystaliczne. Jest to bowiem obszar tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej.Przez wierzchołek biegnie czerwony graniowy szlak turystyczny. Na szczyt wyprowadza także zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie, żółty z Doliny Gąsienicowej i żółty z Doliny Cichej (wyprowadzający na Suchą Przełęcz nieco poniżej wierzchołka).To szczyt niezbyt wysoki, niczym się niewyróżniający, ale w świadomości turystów i Polaków zyskał miejsce wyjątkowe, bywa nawet nazywany świętą górą narciarzy. Jest bowiem jedynym szczytem w Tatrach Polskich dopuszczonym do uprawiania narciarstwa zjazdowego. W 1936 roku wybudowano kolej linową na Kasprowy Wierch, co w dużym stopniu przyczyniło się do popularyzacji tego miejsca. Mimo że budowa została oprotestowana przez środowiska związane z ochroną przyrody, a i dzisiaj temat infrastruktury turystycznej i narciarskiej na Kasprowym budzi kontrowersje, faktem jest, że w latach międzywojennych właśnie dzięki Kasprowemu Wierchowi Zakopane zaliczane było do najznamienitszych stacji narciarskich w Europie. Organizowano tu zawody narciarskie rangi międzynarodowej, a polscy alpejczycy w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej byli zawodnikami liczącymi się w Europie. Trasa przejazdu kolejką na Kasprowy Wierch trwa ok. 20 min. pokonując  4290 metrów długości i 936 metrów wzniesienia. Wśród najwybitniejszych Polaków korzystających z kolei linowej był również Papież Jan Paweł II, który 6 czerwca 1997r. odwiedził Kasprowy Wierch, upamiętnia to tablica znajdująca się na fasadzie budynku górnej stacji kolei linowej.Kopuła Kasprowego Wierchu jest mocno zagospodarowana. Znajdują się tu: górna stacja kolei linowej, w której znajduje się restauracja, 2 stacje kolejki krzesełkowej, a w pobliżu szczytu – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, czyli najwyżej położony budynek w Polsce, w którym co godzinę przeprowadza się obserwacje meteorologiczne. 

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. piter_san

  Wejście z Kuźnic, i dalej przez Myślenickie Turnie z dziećmi (6 lat) zajęło prawie 5 godzin ... warto było. Na szczycie masz nagrodę, satysfakcję i zmęczenie.

 2. jozef_vali

  widok z Kasprowego

  • widok z Kasprowego - User reviews: jozef_vali about Kasprowy Wierch (1987m n.p.m)
 3. andrzej_jeendrek_szulc
 4. malgorzata_celinska

  Polecam wejscie zielonym szlakiem przez Myslenickie Turnie od strony Kuznic, a zejscie zoltym, zahaczajac o schronisko, Czarny Staw Gasienicowy i dalej na przeleczy niebieski szlak przez Boczan ;)

 5. daniel_szczupal

  wyjście od strony kuźnic bardzo fajne. na szczycie urwałem sznur od dzwona :-)

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię