Mieczysław Karłowicz

ciekawostka
  • Kamień Karłowicza, Fot. D.Wojciechowska

Mieczysław Karłowicz (1876– 1909) zasłynął jako wybitny kompozytor, świetny fotografik Tatr i wielki miłośnik tych gór. Chodził w Tatry ze swoim przyjacielem – gen. Mariuszem Zaruskim. A trzeba wiedzieć, że był to romantyczny „czas odkrywców Tatr”. Razem z Zaruskim snuli plany powołania górskiej straży ratunkowej. Wkrótce plany zostały zrealizowane, ale w jakże dramatycznych okolicznościach...

W lutym 1909 roku Karłowicz wybrał się samotnie na Halę Gąsienicową, by wykonać kilka fotografii. Zginął w lawinie, która zeszła z Małego Kościelca. Zaruski dowodził akcją poszukiwawczą. Śmierć przyjaciela stała się dla generała bezpośrednim bodźcem do powołania w 1909 roku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Karłowicz został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W miejscu odnalezienia zwłok znajduje się tzw."Kamień Karłowicza", widoczny ze  szlaku prowadzącego z Hali Gąsienicowej nad Czarny Staw Gąsienicowy.Poniżej nazwiska, w granitowym głazie została wykuta  starohinduska swastyka symbolizująca m.in. ogień, słońce i jest znakiem człowiekowi przyjaznym. Rozkochani w filozofii dalekiego wschodu młodopolscy artyści upodobali sobie ten znak. Modzie tej uległ także Karłowicz i taką swastyką sygnował znaki tras w Tatrach, listy i bilety wizytowe. 

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. krzysztof_k_otocki

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię