Niedźwiedź brunatny

fauna
 • Niedźwiedzica z młodymi, Fot. T.Wojciechowski
 • Niedźwiedź
 • Niedźwiedź
 • fot: Łukasz Janczy :)
 • fot: Filip Zięba

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem tatrzańskim. Masa ciała dorosłego samca waha się od 135 do 390 kg. Potrafi bardzo szybko biegać, wspinać się na drzewa i skały, a także skakać i pływać. W galopie na krótkich dystansach osiąga prędkość ponad 50 km/godz. Ma znakomity węch i słuch. Niedźwiedź potrzebuje do życia dużych przestrzeni. Jednego dnia jest w stanie przemierzyć całą długość Tatr. 

Niedźwiedź jest gatunkiem wszystkożernym. Nie gardzi padliną, uwielbia owady, a także borówki, na których pasie się intensywnie jesienią, by zebrać zapasy tłuszczu na zimę. Gdy nadchodzą mrozy, chowa się w gawrze i zapada w sen. Jednak w przypadku odwilży, spowodowanej np. halnym, może się obudzić. Niedźwiedzica co drugą zimę rodzi w gawrze od jednego do trojga młodych i opiekuje się nimi przez półtora roku.

Niedźwiedzie żyją 25–30 lat.Niedźwiedź raczej schodzi człowiekowi z drogi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wędrując szlakiem, możemy być obserwowani przez tego drapieżnika, który wiele godzin dnia potrafi przeleżeć w lesie nieopodal szlaku... W Tatrach żyje obecnie ok. 50–60 niedźwiedzi, z czego po polskiej stronie stale przebywa kilkanaście sztuk.

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój. Jeżeli to możliwe, trzeba się spokojnie oddalić. W żadnym wypadku nie należy zbliżać się do zwierzęcia. W Tatrach dużym problemem stała się synantropizacja niedźwiedzi, dlatego bardzo ważne jest, by nie pozostawiać na szlakach żadnych odpadków.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. lukasz_janczy

  fot: Łukasz Janczy :)

  • fot: Łukasz Janczy :) - User reviews: lukasz_janczy about Niedźwiedź brunatny
 2. lukasz_janczy

  fot: Filip Zięba

  • fot: Filip Zięba - User reviews: lukasz_janczy about Niedźwiedź brunatny

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię