Orzechówka

fauna
  • Orzechówka, Fot. K.Wojciechowski
  • Orzechówka, Fot. K.Wojciechowski
  • Orzechówka, Fot. K.Wojciechowski
  • Orzechówka. Fot. Adam Brzoza

Ten charakterystyczny ptak, którego bardzo często można obserwować nad Morskim Okiem, to dobry przykład problemu synantropizacji tatrzańskich zwierząt.

Orzechówka to ptak nieco większy od gołębia, koloru brunatnego, z białą nakrapianą piersią i dużym dziobem. Jej pożywieniem są m.in. nasiona limby. Orzechówka wybiera nasiona z szyszek i chowa je w swoich „spiżarniach” ukrytych w skałach i glebie, później jednak zapomina o części z nich. W ten sposób przyczynia się do rozsiewu limby.

Niestety tłumy nad Morskim Okiem i w innych schroniskach przyczyniają się do rozrzucania resztek jedzenia. Orzechówki nie szukają już intensywnie nasion limby, skoro mogą najeść się frytkami lub okruchami ze stołu. Dlatego tak ważne jest, by w górach niczego po sobie nie zostawiać. Gdy uświadomimy sobie, że w szczycie turystycznym trasą do Morskiego Oka wędruje ponad 10 tys. turystów dziennie i część z nich zostawia okruchy lub inne resztki jedzenia przy schronisku, łatwo zdać sobie sprawę z tego, jak orzechówki znad jeziora przyzwyczajają się do człowieka. Tylko jak na tym wyjdą limby?

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. tpnpl

    Synantropizacja.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię