22 mar 2014

OSTRÓW TUMSKI W SAMO POŁUDNIE: MIECZ ŚW. PIOTRA

podróże

Poznań, poznań, wielkopolskie

  • projekt: A. Szczęsny

Czym jest i jak z bliska wygląda miecz św. Piotra? Czy rzeczywiście pochodzi on z czasów Jezusa? Czy biskup Jordan mógł przywieźć go z Włoch dla księcia Mieszka I jako dar papieża? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padną w czasie kolejnego spotkania z cyklu „Ostrów Tumski w samo południe”.

Odbędzie się ono w sobotę 22 marca w Muzeum Archidiecezjalnym (ul. Lubrańskiego 1). Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 od projekcji filmu z serii „Tajemnice Poznania” zatytułowanego „Miecz św. Piotra”, który wyprodukowany został przez telewizję WTK we współpracy z CTK TRAKT. Następnie o tajemnicach związanych z najstarszą polską relikwią opowie Aleksandra Pudelska — kustosz muzeum. Pani kustosz wyjaśni dlaczego zupełnie zwyczajnie wyglądający egzemplarz broni stał się tak ważną relikwią oraz czy w wyniku naukowych ekspertyz, którym został poddany, można dokładnie określić jego wiek. Specjalnie na tę wyjątkową okazję miecz św. Piotra zostanie  przeniesiony z sali wystawowej na miejsce spotkania, w związku z  czym uczestnicy będą mieli szansę przyjrzeć mu się naprawdę z bliska.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

***

Cykl spotkań „Ostrów Tumski w samo południe” organizowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT we współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym i Rezerwatem Archeologicznym Genius loci. Inspiracją do jego realizacji stanowiło zbliżające się wielkimi krokami otwarcie Bramy Poznania ICHOT – instytucji, która, w sposób dosłowny i zarazem symboliczny, otwierać będzie przed zwiedzającymi historyczną przestrzeń Ostrowa Tumskiego.

 ***

Więcej informacji na: www.poznan.pl/trakt

Patronat medialny: Radio Merkury, Telewizja WTK

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię