12 kwi 2014

Ostrów Tumski w samo południe: Stolica

podróże

Poznań, ul. Posadzego 3

  • projekt: A. Szczęsny

Gdzie znajdowała się stolica państwa Mieszka I? Jakie znaczenie miał wówczas poznański gród?  Jak wyglądała rezydencja książęca na Ostrowie Tumskim? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padnie na trzecim spotkaniu z cyklu „Ostrów Tumski w samo południe”.

Rozpocznie się ono w sobotę 12 kwietnia o godz. 12:00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (ul. Posadzego 3). Najpierw uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film z serii „Tajemnice Poznania” pt. „Stolica”, który wyprodukowany został przez telewizję WTK we współpracy z CTK TRAKT.  Następnie historię poznańskiego grodu w czasach Mieszka I przybliży profesor Hanna Kóčka-Krenz – archeolog, która w trakcie badań na Ostrowie Tumskim odkryła relikty książęcej rezydencji. Pani profesor wyjaśni na jakie luksusy mógł liczyć Mieszko I mieszkając w palatium oraz gdzie tak naprawdę znajdowało się w X w. „centrum dowodzenia” państwem polskim. Spotkanie zakończy się krótkim spacerem po przestrzeniach Ostrowa Tumskiego połączonym z tropieniem średniowiecznych śladów widocznych w architekturze i topografii tego niezwykłego miejsca.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

***

Cykl spotkań „Ostrów Tumski w samo południe” organizowany jest przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT we współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym i Rezerwatem Archeologicznym Genius loci. Inspiracją do jego realizacji stanowiło zbliżające się wielkimi krokami otwarcie Bramy Poznania ICHOT – instytucji, która, w sposób dosłowny i zarazem symboliczny, otwierać będzie przed zwiedzającymi historyczną przestrzeń Ostrowa Tumskiego.

 ***

Więcej informacji na: www.poznan.pl/trakt

Patronat medialny: Radio Merkury, Telewizja WTK

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię