Śmigiel - rezerwat przyrody „Wyspa Konwaliowa”

64-030 Śmigiel

  • Rezerwat przyrody „Wyspa Konwaliowa” w Śmiglu (fot. Paweł Fabijański )
  • Rezerwat przyrody „Wyspa Konwaliowa” w Śmiglu (fot. Paweł Fabijański )

Kontakt

Centrum Kultury w ŚmigluKościuszki 2064-030 Śmigiel Tel.: +48 65 511 78 14, +48 65 51 80 273kom.: +48 662 272 320Fax: +48 65 51 17 813e-mail: ck@ck-smigiel.plwww.ck-smigiel.pl

Opis

Wyspa Konwaliowa na Jeziorze Radomierskim to rezerwat przyrody położony na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Jest ważnym punktem na tzw. kajakowym Szlaku Konwaliowym. Słynie z tego, że porastają ją piękne kwiaty. Co ciekawe, to jedyne miejsce w Europie, gdzie konwalie mają różową nasadę pręcika. Miejscowa legenda tłumaczy to spadającą kiedyś na nie krwią partyzantów. W 1655 r. oddziały starosty zbęskiego Krzysztofa Żegockiego starły się w tym miejscu ze Szwedami. Tam, gdzie się polała ich krew, rosną do dzisiaj różowe konwalie. Wyspa Konwaliowa od XIII wieku przez kilkaset lat należała do cystersów z Przemętu. Do dziś nad brzegami Jeziora Radomierskiego można natrafić na fragmenty murów obronnych sprzed wieków. Prócz pięknych kwiatów, na wyspie rośnie leszczyna, a także cieszące oko ekologów i miłośników przyrody dęby. Można tu spotkać także kilka rzadszych roślin, takich jak buławika czerwonego, hubę siarkową, kokoryczkę i lilię złotogłów. Wyspę Konwaliową jako swoje siedliska wybrały kania i czapla siwa. Najlepiej wybrać się tam wiosną, w maju, kiedy na wyspie zakwitają konwalie, a ich zapach unosi się po okolicy.

Położenie: Śmigiel, gmina Śmigiel, powiat kościański.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. kuba

    Rezerwat Przyrody Wyspa Konwaliowa objęty jest zakazem wstępu. Wstęp do powyższego rezerwatu możliwy jest wyłącznie po uzyskaniu zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię