Wzgórze Gosań

podróże

Gosań, Międzyzdroje

  • Bezkres Morza Bałtyckiego. Na plaży widoczny fragment schronu.
  • Widok z plaży. Widoczna wieża - punkt obserwacji dwubocznej
  • Na horyzoncie od prawej widok na Ahlbeck, Świnoujście i Międzyzdroje

Wzgórze Gosań to najwyższy punkt i jeden z najpiękniejszych miejsc na Polskim wybrzeżu. Zlokalizowany w tym miejscu punkt widokowy znajduje się na wysokości 93,4 m. n.p.m.

Wzgórze mieści się ok. 4 km na północny wschód od Międzyzdrojów i ok. 5 km na południowy zachód od Wisełki, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Do punktu prowadzi droga wojewódzka nr 102. Przy drodze znajduje się bezpłatny parking, na którym mozna zostawić samochód. Z parkingu na szczyt prowadzi 400-metrowy szlak biegnący pod górę.

Wysiłek związany z podejściem jest nagrodzony pięknym widokiem. Przy dobrej widoczności możemy ujrzeć panoramę Zatoki Pomorksiej rozciągającą się od niemieckigo miasteczka Ahlbeck, polskie Świnoujście oraz Międzyzdroje na zachodzie, przez Morze Bałtyckie na północy, aż po strome zbocza klifowe na wschód od punktu widokowego.

W bezpośrednim sąsiedztwie puntku widokowego znajdują się dobrze zachowane pozostałości zabudowy militarnej z okresu około II Wojny Światowej: bunkier oraz wieża bedąca punktem obserwacji dwubocznej.  U podnóża klifu, na plaży znajduje zagrzebany w piasku po wycofaniu się wybrzeża klifowego, betonowy fragment umocnień.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię