Krzysztof Świetlik

Krzysztof Świetlik

@trail.pl z Słupsk

umiarkowany truchtacz, były turysta kajakarz, obecnie rowerzysta - orientalista :)

Zdjęcia Więcej

Ostatnie opinieWięcej

 1. Szlak Doliny Łupawy, znakowany, „zielony” w większości przebiega pośród sosnowych borów czasem wychodząc na rozległe pola czy łąki położone wzdłuż brzegów. Obfituje w pełne uroku miejsca, czy to nad brzegami rzeki czy któregoś z licznych zbiorników wodnych. Napotkamy też kilka ciekawych budowli z minionych wieków, pałaców oraz przylegających doń pozostałości parkowych, infrastrukturę techniczną elektrowni wodnych, mostów, wiaduktów i szeroko rozumianej zabudowy folwarcznej. Szlak przebiega nieopodal bardzo ciekawych pod względem archeologicznym stanowisk w tym Łupawskiego Mikroregionu Osadniczego Kultury Pucharów Lejkowatych (epoka kamienia) jak i z późniejszego okresu, są to pozostałości megalitycznych grobowców oraz cmentarzyska kurhanowe, grodziska ( stanowiska zaznaczone na dołączonej mapce). Odwiedzenie tych miejsc nie tylko wzbogaci wiedzę o czasach prehistorii ale i urozmaici nieco monotonny przemarsz-przejazd szeroką szutrówką. Szlak kończy lub zaczyna się w Słowińskim Parku Narodowym który otwiera przed turystą kolejne fascynujące miejsca na odwiedzenie których trzeba koniecznie znaleźć czas a mnogość szlaków daje nieograniczony wręcz dostęp do jego wspaniałości. Wiele z napotkanych na szlaku miejscowości „wyposażona” jest w sklepy i transport zbiorowy a niektóre oferują też noclegi. W wielu miejscach możemy rozstawić namiot najczęściej pośród kajakarzy.

  Przeważają drogi leśne oraz polne, szerokie szutry o dobrej przebieżności, asfalty średnio i mało uczęszczane około 17 km z 64 całości dystansu, czas przejazdu około 4 godzin. Podczas szybkiej jazdy należy uważać na oznakowanie które czasem jest nieco ukryte w listowiu czy porośnięte mchem ;-),,

  • Mapa I - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  • czoło megalitu - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  • Mapa III - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  • Mapa II - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  • 38215 - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  • 38216 - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  • 38217 - User reviews: krzysiek222 about Niebieski szlak Gardna Wielka (PTTK) - Czarna Dąbrówka (PKS)
  1
  • +
  • -
 2. Szlak nie istnieje, oznakowanie niewidoczne, często nie pełne czasem błędne... przeprawa przez Wieprzę raczej "słaba", bywa iż oznakowane drogi nie istnieją... haszcze .. tereny warte odwiedzin, Warcino, kurhany i grodzisko koło Pustowa, elektrownie wodne, piękne lasy poprzecinane ciekami.. odnowienie wymagało by poprowadzenia nowej drogi i to miało by sens gdyż stary przebieg omija wiele ciekawostek regionu.

  • przeprawa w Osieczkach - Osieczki też nie istnieją - User reviews: krzysiek222 about Czarny szlak Słupsk (PTTK) - Miastko (PKP)
  • 38208 - User reviews: krzysiek222 about Czarny szlak Słupsk (PTTK) - Miastko (PKP)
  0
  • +
  • -
 3. .Szlak przebiega wzdłuż osi Parku krajobrazowego „Dolina Słupi”, którą wyznacza dolina rzeki. Długość trasy wynosi 94 km szlak wiedzie przez miejscowości: Ustka, Wodnica, Charnowo, Bydlino, Swochowo, Słupsk, Lubuń, Skarszów, Dębnica Kaszubska, Krzynia, Konradowo, Gałęźnia Mała, Gałęzowo, Osieczki, Gostkowo, Dąbie, Bytów. Główną atrakcją trasy jest rzeka Słupia i związane z nią krajobrazy, system elektrowni wodnych, pomniki przyrody oraz grodziska.Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” został utworzony w 1981 roku i jest jednym z najstarszych Parków Krajobrazowych w Polsce. Szlak dobrze oznakowany prowadzi pośród lasów oraz nielicznych pól często podchodząc do brzegów rzek i jezior oferując przemiłe widoki. Teren bogaty jest w chronioną florę jak i faunę która to pojawia się bardzo często na naszej drodze. Szlak ociera się o dwie warte polecenia ścieżki przyrodnicze: „Gołębia Góra” oraz „Dolina Huczka”. Miejsc noclegowych z łóżkami należy szukać w większych miejscowościach natomiast namiot rozbić można na wielu polach biwakowych przygotowanych dla kajakarzy. Całość jest do przejechania rowerem, jadąc bez bagaży nie trzeba opuszczać szlaku a trasę określił bym jako łatwą. Przed samą Ustką przejeżdża się przez rezerwat „Buczyny nad Słupią” jest to zanikająca za sprawą pił motorowych naturalna forma puszczy bukowej która niegdyś była dominującą na terenach przybrzeżnych. Przeważają drogi leśne, twarde szutry czasem betonowe płyty mało asfaltów oraz krótkie odcinki nieco zarośnięte czy też rozjeżdżone ciężkim sprzętem ale przejezdne. Warto dłuższą chwilę poświęcić na atrakcje oferowane przez mijane miejscowości a także Dolinę Charlotty z pokaźnym zoo.

  0
  • +
  • -

Ślady i odwiedzone miejsca Więcej śladów | Więcej odwiedzonych

współrzędne: 0, 0