Czarny szlak pieszy Dolina Chochołowska - Dolina Kościeliska (Ścieżka nad Reglami)

Najmniej atrakcyjny widokowo zachodni odcinek Ścieżki nad Reglami łączący dwie doliny. Należy do grupy mniej popularnych szlaków wśród turystów tatrzańskich ze względu na większe oddalenie od Zakopanego niż pozostałe odcinki. Na trasie znajduje się kilka malowniczych polan, które stanowią idealne miejsce na odpoczynek. Nie jest trudny.

Przebieg: Polana Huciska - Niżnia Kominiarska Polana - Kominiarski Przysłop - Cudakowa Polana.

O trasie: Zaczynamy wędrówkę z Polany Huciska, od głównego (zielonego) szlaku biegnącego Doliną Chochołowską. Szlak prowadzi lasem, niezbyt stromym wzniesieniem, pod szczytem Spalenisko (1324 m n.p.m.) i Diabliniec (1241 m n.p.m.). Po 1h 35 min docieramy na leżącą na silnie nachylonym na północ stoku Niżną Kominiarską Polanę, do której dołącza żółty szlak biegnący z północy wzdłuż Lejowego Potoku . Jest to jedna z niewielu polan tatrzańskich, na których nadal odbywa się wypas owiec. Za polaną ścieżkę przecina strumyk, w którym możemy uzupełnić wodę. Dalsza część (40 min) to delikatne podejście na Kominiarski Przysłop - przełęcz między Zadnią Kopką (1333 m n.p.m.) a Stołami (1428 m n.p.m.). Stąd schodzimy najpierw łagodnym, potem bardziej stromym zejściem na polanę Stare Kościelisko (Kaplica Zbójnicka) i dalej do mety między Cudakową Polaną a Wyżnią Kirą Miętusią w Dolinie Kościeliskiej.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. miharu

    Przeszłam dwa fragmenty tego szlaku - z obydwóch stron po trochu;) Od Doliny Chochołowskiej do Niżniej Kominiarskiej Polany mało ciekawy widokowo fragment, za to trzeba się trochę pomęczyć z podejściem. Trasa wiedzie głównie (acz nie tylko) lasem, zdarzają się mało przyjemne błotniste drogi, rozjeżdżone i rozdeptane. Drugi fragment szlaku - z Kalatówek do Strążyskiej Polany jest zdecydowanie ładniejszy. Trasa wiedzie lasem, ale często zza ściany drzew wyłania się piękny widoczek. Ten fragment obfituje w liczne drewniane mostki, strome podejścia i "przepastne" panoramy. Kawałek trasy, na zejściu do Polany jest pokryty nieprzyjemną czerwonawą gliną. Jest śliska nawet, kiedy jest względnie sucha - do tego wyślizgane kamienie i trzeba naprawdę uważać, żeby nie wywinąć orła na wąskiej ścieżce. Szczególna uwaga zalecana.

    • 16653 - User reviews: miharu about Czarny szlak pieszy Dolina Chochołowska - Dolina Kościeliska (Ścieżka nad Reglami)

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię