Czarny szlak pieszy Magura Małastowska - Przysłup

Krótki szlak cmentarny w Beskidzie Niskim w powiecie gorlickim, prowadzący z zalesionego szczytu Magury Małastowskiej (813 m n.p.m.) położonej między miejscowościami Nowica (od zachodu) i Małastów (od wschodu). Szlak rozpoczyna się 100 m od szczytu przy cmentarzu wojennym nr 58 . Trasa cały czas wiedzie lasem zboczem Magury, mija cmentarz wojenny nr 59 i dochodzi do drogi asfaltowej Przysłup – Przełęcz Małastowska, z którą zbiegają się szlaki żółty i zielony prowadzące do schroniska PTTK im. prof. St.Grabryela.

Cmentarz wojenny nr 58 - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Upamiętnia on 136 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku. Na terenie cmentarza usytuowanych jest 28 mogił zbiorowych oraz 28 groby pojedyncze. W okresie zimowym zarysy mogił są dobrze widoczne w lecie całość zarośnięta jest "kożuchem" jeżyn. Zachowało się parę oryginalnych krzyży drewnianych, z których wszystkie oprócz dwóch leżą połamane. Na jednym z dwóch stojących zachowała się drewniana tabliczka, nosząca bardzo słabo widoczne ślady wyrytych w drewnie liter.

Cmentarz wojenny nr 59 - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się kilometr na pn.-wsch. od wsi Przysłup. Zaró1)no jak cmentarz nr 58 upamiętnia ofiary bitwy pod Grolicami. Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 80 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku.

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię