Czarny szlak pieszy z Wejherowa do Gdyni

Szlak ten jest częścią europejskiego szlaku pieszego E9 nazywanego inaczej Szlakiem Zagórskiej Strugi. Część tego szlaku przechodzi przez Trójmiejski Szlak Krajobrazowy a część ulicami miast.

To warto zobaczyć:

 • Wejherowo: 
 1. Kalwarię – czyli symboliczny zespół zabudowy sakralnej przypominające scenerię w jakiej Pan Jezus spędził swe ostatnie chwile życia (przez przestrzenne rozmieszczenie tej zabudowy). W jej skład wchodzą m.in. Grób Jezusa wykuty z kamienia niemal identyczny jak oryginalny, ogród oliwny, golgota etc.
 2. Podziemia kościoła, w których znajdują się dwie krypty: rodziny Wejherów (która zasponsorowała Kalwarię) oraz zakonników franciszkańskich.
 3. Pałac Przebendowskich, który przebudowany został na Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej
 4. Zabytkowe domy
 5. Neobarokowy ratusz
 6. Pomnik założyciela miasta (Jakuba Wejhera)
 7. Kościoły: Neogotycki kościół św. Stanisława Kostki, Barokowy kościół Świętej Trójcy,
 8. Barokowy kościół św. Anny
 9. Jest możliwość przelecenia się balonem nad miastem
 • Gdynia:

 1. Muzeum Miasta Gdyni
 2. Akwarium Gdyńskie
 3. Domek Żeromskiego
 4. Muzeum Inkluzji w Bursztynie - Uniwersytet Gdański
 5. Muzeum Miasta Gdyni - Domek Abrahama
 6. Muzeum Marynarki Wojennej
 7. Muzeum - Okręt ORP Błyskawica
 8. Muzeum - Żaglowiec "Dar Pomorza"
 9. Jarmark Kaszubski
 10. Gdyński Jarmark Staroci
 11. Stanowisko artyleryjskie 11 Baterii Artylerii Stałej w Redłowie
 12. Skwer Kościuszki
 13. Ulica Świętojańska
 14. Plaża

 • pieszo, spacer
Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. hobson

  Pokonałem szlak we wrześniu 2014r. rowerem, startując z Gdyni. Aż do Wejherowa szlak jest przejezdny rowerem z bardzo nielicznymi wyjątkami, jak przewrócone drzewo albo bardzo błotnista kałuża po deszczu. Momentami oznakowanie by mogło być lepsze, ale ogólnie jest bardzo dobre, ale trzeba go pilnować - parę razy zdarzyło mi się źle pojechać, ale tylko dlatego, że się zagapiłem i nie skręciłem, gdzie trzeba. Dla zapaleńców MTB wszystkie podjazdy i zjazdy są do przejechania bez zsiadania z roweru, ja musiałem kilka razy zsiąść :) Dopiero po wjeździe do Wejherowa, w okolicy Kalwarii, zaczynają się problemy - schody pod górę, schody w dół, ostatnie ~200m przejazdu przez Kalwarię (w okolicy kortu tenisowego) pogubiłem szlak i nie mogłem znaleźć oznaczeń. Jadąc na rowerze chyba najlepiej by było po prostu minąć Kalwarię w miejscu, gdzie pojawiają się pierwsze schody, i jechać od razu w kierunku dworca.Podróż szlakiem jest bardzo przyjemna - ponad 80% prowadzi przez las, trochę przez pola, tylko niewielkie części po ulicach miast. Podróż ogólnie była bardzo udana, kolejnym razem pewno pojadę tym szlakiem w przeciwnym kierunku, bo chyba jest bardziej z górki :) Trasa warta polecenia na nieco bardziej wymagającą wycieczkę rowerową, albo trening MTB.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię