Czerwony szlak pieszy: Śnieżka - Szrenica (fragment Głównego Szlaku Sudeckiego)

Jest to część szlaku: Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS): Świeradów Zdrój - Paczków

Numer szlaku: czerwony

Przebieg: Śnieżka - Przełęcz pod Śnieżką, Schronisko "Dom Śląski" - Równia pod Śniezką - Słonecznik - Schronisko Odrodzenie - Przełęcz Karkonoska - Ptasi Kamień - Petrova Bouda - Śląskie KAmienie - Czeskie Kamienie - Czarna Przełęcz - Przełęcz pod Śmielcem - Wielki Szyszak (północne zbocza) - Czarcia Ambona - Łabski Szczyt - skrzyżowanie z Mokrą Ścieżką - Twarożnik - Trzy Świnki  (dalej kawałek czarnym szlakiem do schroniska na Szrenicy)

Szlak jest stosunkowo łatwy lecz czasochłonny i przejście zajmuje ok 8h. Cały szlak czerwony wiedzie granią i jest wyłożony graniotową kostką - można się po nim poruszać bez problemu pieszo, rowerem czy wózkiem. Zimą idealny na narty biegowe (nieco zmieniony przebieg). Sporo punktów widokowych, praktycznie cały czas panorama na Kotlinę Jeleniogórską. Jako trasę powrotną ze Szrenicy na Śnieżkę można wybrać Drogę pod Reglami ( szlak zielony ), osobiście uważam że dużo ładniejszy niż czerwony i mniej uczęszczany.

Śnieżka (1602m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów (należy do Korony Gór Polski). Prechodzi przez nią granica państwa - jest to najwyższy szczyt Czech. Na górze soti kaplica św. Wawrzyńca (patrona przewodników i ludzi gór), gdzie już od XVII w odbywały się kilka razy w roku msze. Z powodu szybko rosnącego zainteresowania szczytem, kaplice udostepniono do nacowania turystom. Dziś obok kaplicy stoi ciekawe architektonicznie obserwatorium meteorologiczne oraz czeski "pawilon", w którym można zjesć (i kupić) posiłek. Śnieżka góruje ponad 200m nad Równią pod Śnieżką, co pozwala na obserwację panoramy 360st. Przy dobrej przejrzystości powietrza można zobaczyć z niej obszary oddalone o 200km. Stoki pokryte są pokrywą zwietrzelinąwą, tzw. gółobożami. 

Schodząc ze Śnieżki czerwony szlak łączy się z czarnym, prowadzacym przez Biały Jar do Karpacza.  Po drodze przygotowano 2 tarasy widokowe na majestatyczne doliny polodowcowe po czeskiej stronie Karkonoszy. Zimą i wczesną wiosną lepiej nie schodzić nim do Śląskkiego Domu bez raków, a i latem nie jest to najlepsze rozwiązanie - szlak jest stromy i wąski, lepiej więc jest go zostawić dla wchodzących. 

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. dropi

    Polecam ten szlak zimą ze względu na bajeczne krajobrazy. Na skutek mgieł i silnych wiatrów na drzewach powstają różne formy lodowe. Ze względu na przeważający kierunek wiatrów polecałbym wędrować od Szrenicy do Śnieżki. Czesi bardzo dbają o utrzymanie szlaku między Szrenicą a Odrodzeniem. Rozjeżdżają ten odcinek ratrakami dla narciarzy biegowych. Z kolei trzeba się liczyć z tym, że po naszej stronie zwykle nie ma jak zejść w razie załamania pogody. Szlaki w dół z pod Słoneczników do Karpacza, albo z pod Śmielca i Petrowej Boudy do Jagniątkowa są zwykle zasypane i bez rakiet śnieżnych zejście będzie oznaczało brodzenie po pas w śniegu. Ogólnie zimą korona Karkonoszy to wymarzony szlak dla rakieciarzy, ski-turowców i biegaczy.

  2. lukasz_stec
  3. lukasz_stec

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię