Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)

Jest to część szlaku: Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS): Świeradów Zdrój - Paczków

Piekna trasa widokowa, prowadząca w dużej mierze granią karkonoskich grzbietów. Przy dobrej pogodzie możemy podziwiać panoramę całej Kotliny Jeleniogórskiej.

Szlak łatwy i przyjemny, wymagający jednak kondycji z racji długości. Spokojnie do przejścia w jeden dzień dla zaawansowanych, także przy zmiennych czy deszczowych warunkach (a tych spodziwać można się przez 80% roku). Oczywiście, na szlak wyruszamy jak najwcześniej. Mniej wprawieni turyści z przyjemnością pokonają te trasę w 3 dni, nocujac kolejno na Szrenicy, w Odrodzeniu i pod Śnieżką. Szlak rozpoczyna się przy głownej szosie prowadzacej ze Szklarskiej Poręby w kierunku Jakuszyc. Po około 2 km docieramy do schroniska przy Wodospadzie Kamieńczyka. Od tego momentu zaczyna sie najbardziej męcząca część wyprawy – ponad 500m pod górę, za to nagroda mogą być naleśniki z jagodami zjedzone w schronisku na Szreincy. Oczywiście, możemy też wjechac na prawie sam szczyt wyciągiem i rozpocząć wędrówkę z tego miejsca (szlak czarny lub zielony).

Po zdobycu Szrenicy, trasa wiedzie ponad górną granica lasu, szerokim, ułożonym z granitowej kostki duktem. Mijamy kolejno dwei grupy skalne: Trzy świnki i Twarożnik (skręt w lewo). Nastepnie mijamy Ceską Boude i przez Łabski Szczyt (1472m.n.p.m.) docieramy nad Śniezne Kotly. Dawniej stało tu duze schronisko, jednak do dziś zachował się jedynie budynek pełniący obecnie funkcję stacji radiowo-telewizyjnej. Za Śnieznymi Kotłami trasa się zwęża, prowadząc po gołoborzu na stokach Wielkiego Szyszaka (1509m.n.p.m.). Należy być w tym miejscu bardzo ostrożnym, gdyż głazy są pokryte porostami, często także rosą lub szronem, co znacznie utrudnia marsz.  UWAGA: ze względuu na szerokość i trudność w pokonywaniu tego odcinka, warto pamiętac o zasadzie pierwszeństwa dla schodzących, a także nie zatrzymywac się na dłużej, tworząc zatory.

Po zdobyciu Śmielca (1410m.n.p.m.) schodzimy do Czarnej Przełęczy, poniżej której ma swoją niszę Czarny Kocioł Jagniątkowski. Trawersując mijamy kolejne grupy skał - Czeskie i Śląskie Kamienie, za którymi od szlaku odbija w prawo droga do ruin Petrovki, czeskiego schroniska zniszczonego doszczętnie po pożarze z sierpnia 2011r. Od tego miejsca, po 30 minutach "asfaltowania" docieramy na Przełęcz Karkonoską (1190m.n.p.m). Warto odpocząć na tarasie schroniska Odrodzenie (co ciekawe - to schronisko z roku na rok funkcjonuje coraz lepiej!), gdzie możemy równiez przenocować. Świetne jadło serwują także hotele po czeskiej stronie i choć trzeba nadłożyć kilkanascie minut, to dla "knedlików", "hrnolek", "smażenego syra" i "oblohy" z "kofolą" - polecamy! 

Następny etap rozpoczynamy krótkim, stromym podejściem. Po dośc nużącym spacerze wzdłóż stoków Małego Szyszaka (1436m.n.p.m) i Tępego Szczytu (1388m.n.p.m.) czeka nas malowniczy dcinek po stoku Smogorni (1489m.n.p.m.), wiodący nad krawędzią kotłów Wielkiego i Małego Stawu, a dalej przez Równię pod Śnieżką do Śląskiego Domu. Tu ponownie trasa jest szeroka niczym "autostrada" i spokojnie nadaje sie do pokonania wózkiem czy rowerami. W tym miejscu czerwony szlak się rowidla.

Prezentowana tu trasa wiedzie w dół Kotłem Łomniczki do Karpacza pod skocznię Orlinek. Drugi wariant prowadzi przez Śnieżkę na Przełęcz Okraj.

UWAGA: z racji długiej ekspozycji na grzbietach należ zabezpieczyć się przed slońcem i wiatrem. Zimą należy uwzględnić dodatkowe zmianę przebiegu niektórych odcinków, a także wydłużenie czasu potrzebnego na przejście, ze względu na zalegający śnieg i oblodzenia. Szczególnie trudne może być wówczas podejście pod schronisko na Szrenicy - dość strome, "wyślizgane", bez raków prawie niewykonalne oraz pokonanie stoków Wielkiego szyszaka.

Sposoby udostępniania: 

 • turystyka piesza, narciarska na odcinkach: Wodospad Kamieńczyka - Śnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoska – Dom Śląski, Schronisko Nad Łomniczką – Orlinek,
 • rowerowa i konna na odcinku: Orlinek –Schronisko Nad Łomniczką (ok 3,3km)
 • możliwość wprowadzania psów na smyczy i w kagańcu.
____________________________________

Opis szlaku przygotowała: Katrzyna Kwolek

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. rfc

  Szlak łatwy i przyjemny, wymagający jednak kondycji z racji długości. Spokojnie do przejścia w jeden dzień, także przy zmiennych czy deszczowych warunkach. Oczywiście, na szlak wyruszamy jak najwcześniej. Możliwy wariant to wjazd wyciągiem na Szrenicę i rozpoczęcie wędrówki z tego miejsca. Pamiętać jednak należy o prowiancie, wodzie [!] (brak strumieni) i zabezpieczeniu przed słońcem z racji długiej ekspozycji na grzbietach. Warto zrobić przerwę regeneracyjną na Przełęczy Karkonoskiej np. w Odrodzeniu. Schronisko Petrowa Bouda jest zamknięte.

  • Schronisko na Hali Szrenickiej - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • widok z Szrenicy na szlak czerwony - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Trzy Świnki - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Twarożnik - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • podejście pod wieżę RTV - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • wieża RTV nad Śnieżnymi Kotłami - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Śnieżne Kotły - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 200 metrowe ściany Śnieżnych Kotłów - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Wielki Szyszak - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Czeskie Kamienie - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Czeskie Kamienie (Muzske Kameny) - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Widok na Przełącz Karkonoską - widać Spindlerovą boude i Odrodzenie - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Petrova bouda zabita dechami - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • szlak gdzieś na zboczach Małego Szyszaka - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Słonecznik - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Kocioł Wielkiego Stawu - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • szlak nad Kotłem Wielkiego Stawu - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • Kocioł Małego Stawu ze schroniskiem Samotnia - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • szlak nad Kotłem Małego Stawu - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • bywa i tak - szlak nad Kotłami Stawów - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • szlak zimą, widok na Śnieżkę - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • rozdroże przy Spalonej Strażnicy - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • rozdroże przy Spalonej Strażnicy - zimą - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • odcinek przed Śnieżką - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • schronisko Dom Śląski - User reviews: rfc about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
 2. femalina

  Szlak bardzo piękny. Bez większych trudności. Szłam wariantem drugim wg opisu szlaku (od schroniska na Przełęczy Okraj przez Śnieżkę aż do Szklarskiej Poręby. Polecam zwłaszcza na weekendowy wypad.

  • 13444 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13443 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13442 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13441 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13440 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13439 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13438 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  • 13437 - User reviews: femalina about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  1. adminkasia

   Zapraszam do udziału w konkursie http://trail.pl/a/konkurs-tropiciele-czyli-wiosna-na-szlaku-z-trail-pl-i-fjord-nansen. Zdjęcie zgłaszane do konkursu (przedstawiające oznaczenie szlaku i jego otoczenie) powinny być wstawione z dopiskiem "TROPICIELE" w treści opinii :)

 3. joanna_jurenczyk

  stacja wodospad kamieniczki

  • stacja wodospad kamieniczki - User reviews: joanna_jurenczyk about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
 4. joanna_jurenczyk
 5. joanna_jurenczyk

  widok ze szczytu szrenica

  • widok ze szczytu szrenica - User reviews: joanna_jurenczyk about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  1. adminkasia

   Zapraszam do udziału w konkursie http://trail.pl/a/konkurs-tropiciele-czyli-wiosna-na-szlaku-z-trail-pl-i-fjord-nansen. Zdjęcie zgłaszane do konkursu (przedstawiające oznaczenie szlaku i jego otoczenie) powinny być wstawione z dopiskiem "TROPICIELE" w treści opinii :)

 6. joanna_jurenczyk

  idziemy ze szczytu szrenica na dol w strone wodospadu kamieniczka

  • idziemy ze szczytu szrenica na dol w strone wodospadu kamieniczka - User reviews: joanna_jurenczyk about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
 7. joanna_jurenczyk

  schronisko kamieniczek

  • schronisko kamieniczek - User reviews: joanna_jurenczyk about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
 8. joanna_jurenczyk

  trasa wspaniala. pogoda nam bardzo dopisala. szlismy z dolnej stacji wyciagu szrenica na szczyt i zpowrotem kolo wodospadu.

 9. tomasz_m_k

  zdjęcie zrobione nad kotłem małego stawu

  • zdjęcie zrobione nad kotłem małego stawu - User reviews: tomasz_m_k about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  1. adminkasia

   Zapraszam do udziału w konkursie http://trail.pl/a/konkurs-tropiciele-czyli-wiosna-na-szlaku-z-trail-pl-i-fjord-nansen. Zdjęcie zgłaszane do konkursu (przedstawiające oznaczenie szlaku i jego otoczenie) powinny być wstawione z dopiskiem "TROPICIELE" w treści opinii :)

 10. tomasz_m_k
 11. tomasz_m_k
 12. tomasz_m_k

  w drodze do schroniska odrodzenie

  • w drodze do schroniska odrodzenie - User reviews: tomasz_m_k about Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)
  1. adminkasia

   Zapraszam do udziału w konkursie http://trail.pl/a/konkurs-tropiciele-czyli-wiosna-na-szlaku-z-trail-pl-i-fjord-nansen. Zdjęcie zgłaszane do konkursu (przedstawiające oznaczenie szlaku i jego otoczenie) powinny być wstawione z dopiskiem "TROPICIELE" w treści opinii :)

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię