Czerwony szlak z Okrąglika na Kremenaros

Nie mamy jeszcze opisu. Jeśli odwiedziłeś ten szlak, podziel się z nami opinią o nim!

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. surowy

  Świetny szlak, na którym czeka nas wszystko to co najlepsze w Bieszczadach – bezleśne szczyty z wspaniałymi widokami, naturalne lasy a przede wszystkim spokój i odpoczynek od cywilizacji. Jego trasa prowadzi wzdłuż granicy polsko-słowackiej, głównym działem wodnym Karpat – wody spływające po słowackiej stronie zmierzają już w kierunku Morza Czarnego. Szlak wydaje się naprawdę dziki - podczas październikowej wędrówki odcinkiem między Rabią Skałą a Okrąglikiem (w słoneczny dzień) spotkałem jedynie czterech słowackich leśników, popijających piwo na szczycie Dziurkowca:) Szczyt ten, mierzący 1188 m n.p.m. jest niezalesiony, rozciąga się więc z niego szeroka panorama na polskie i słowackie (chyba bardziej dzikie od naszych) Bieszczady. Na przyszczytowej polanie widoczne są ślady okopów z I wojny światowej, tędy tez wycofywały się wojska hitlerowskie przed nacierającym frontem. Nie jest oczywiście jedyny punkt widokowy na tym szlaku – panoramy czekają także m.in. na szczycie Płaszy (1162 m n.p.m.), której nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa ples – czyli „łysy”.

  Południowe, słowackie stoki granicznego grzbietu pomiędzy urwiskiem obok szczytu Rabiej Skały (1199 m n.p.m.) a Kurników Beskidem (1015 m n.p.m.) objęte są ochroną w ramach dwóch rezerwatów – Pľaša i Jarabá skala. Na odcinku pomiędzy Kremenarosem (1221 m n.p.m.) a Rabią Skałą po polskiej stronie znajduje się rezerwat Moczarne (objęty ochroną ścisłą - nie wolno więc przekraczać jego granicy).

  Reasumując – jeśli chcecie poczuć dzikie Bieszczady i odpocząć od tłumów na połoninach zdecydowanie polecam Wam ten szlak. Przenocować można w Roztokach Górnych w ośrodku „Cicha dolina”. Uwaga - zimą szlak zapewne nie jest przetarty.

  • Dziurkowiec / Ďurkovec (1188 m n.p.m.) - User reviews: surowy about Czerwony szlak z Okrąglika na Kremenaros
  • Widoki na szlaku - User reviews: surowy about Czerwony szlak z Okrąglika na Kremenaros

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię