Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)

Numer szlaku: SL-7146-y

Od pałacu w Zebrzydowicach boczną drogą trawersującą wzniesienie nad doliną Piotrówki do większego kompleksu leśnego "Grabina", a następnie już po przekroczeniu drogi nr 937 na skraj lasu "Sikorówka". Ulicą Dominika Zdziebły biegnącą grzbietem wzniesienia z szerokimi widokami na czeską część Beskidów i Zagłębie Karwińsko-Ostrawskie do Ruptawy skąd ulicami (dosyć ruchliwymi) na skraj wyraźnie podmokłej doliny. Doliną, a następnie lasem do kościoła "Na Górce". Dalej ulicami miasta do kościoła w Jastrzębiu Górnym, skąd bocznymi drogami i ścieżkami polnymi do Osiedla przy ul. Połomskiej. Przechodzimy ścieżkami na Bożą Górę, a następnie przez Park Zdrojowy centrum dawnego uzdrowiska do zlikwidowanej Kopalni "Moszczenica". Ulicą (ruchliwą) Armii Krajowej przez Oś. Złote Łany, a następnie drogami bocznymi i ścieżkami (ładne widoki na Beskidy i Dolinę Odry) do Sanktuarium MB Fatimskiej w Turzy Śl. Ostatni odcinek drogą nr 78 (ok. 1 km) do dawnego dworca kolejowego.

Obiektu krajoznawcze:

Zebrzydowice

 • Pałac barokowy, kościół późnobarokowy, na cmentarzu grób żołnierzy WP poległych w wojnie polsko-czechosłowackiej. 
 • Las "Grabina" mieszany z bogatym poszyciem (w części płdn. roślin błotnych).
Ruptawa -
 • kościół z połowy XX wieku, dąb "Jakub". Konfiguracja terenu to liczne dolinki i jary rzeczek i potoków.
 • Kościół "Na Górce" - pierwsza świątynia nowego miasta "Jastrzębie".
 • Kościół Św. Katarzyny - tzw. barok morawski, najcenniejszy zabytek miasta, na cmentarzu groby powstańców śl. żołnierzy Września 39r., ofiar "marszu śmierci".
 • Boża Góra - domniemana praosada Jastrzębia, miejsce bitwy 1.IX.1939 r.
 • Cmentarz wojenny.
Jastrzębie Zdrój
 • Park Zdrojowy o ciekawym drzewostanie i konfiguracją terenu (liczne jary),
 • Dom Zdrojowy,
 • dawne Łazienki,
 • pensjonaty i Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego.
Skrzyszów
 • Kościół z początku XX wieku, na cmentarzu grób powstańców śl., obelisk pamiątkowy 700 lecia osady.
Turza Śl.
 • Sanktuarium MB Fatimskiej,
 • Droga Krzyżowa, zbudowana w połowie XX wieku staraniem ks. Kasperczyka (grobowiec w bocznej kaplicy kościoła).
 • Miejscowość o bogatych tradycjach śląskich, sięgająca początkami (wykopaliska) czasów rzymskich wędrówek po bursztyn.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. surowy

  Na odcinku pomiędzy Jastrzębiem a Turzą oznakowanie szlaku jest zdecydowanie niewystarczające. Jego trasa przecina kilka gęsto zaludnionych miejscowości, niestety na niewielu skrzyżowaniach zachowały się kierunkowskazy szlaku. Odcinek ten nadaje się raczej do wycieczek rowerowych niż pieszych, prowadzi głównie po nawierzchni asfaltowej. Próba przejechania bez mapy zakończona niestety niepowodzeniem, choć nie całkowitym. Powodem braków w orientacji na szlaku jest chyba wymiana większości słupów linii elektrycznej, na nich bowiem umieszczane były jego oznaczenia.

  • Pałac w Zebrzydowicach - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Zabytkowy kościół św. Barbary i Józefa - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Ścieżka prowadząca na Bożą Górę - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Miejsce pamięci - Boża Góra - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Park Zdrojowy w Jastrzębiu - Zdroju - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Park Zdrojowy w Jastrzębiu - Łazienki II - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Park Zdrojowy w Jastrzębiu - Zakład Marii i Katolicki Zakład Dziecięcy - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Widok na Beskid Śląsko - Morawski z parkingu obok Sankutarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Sankutarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Sankutarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Szkoła w Krostoszowicach z 1898 roku. - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Autostrada A1 w Krostoszowicach - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Tablica upamiętniająca 300 lat istnienia Skrzyszowa - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Widok na Kotlinę Ostrawską i Beskid Śląsko - Morawski - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Fragment szlaku pomiędzy osiedlem Złote Łany w Jatrzębiu a Skrzyszowem - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  • Fragment szlaku pomiędzy osiedlem Złote Łany w Jatrzębiu a Skrzyszowem - User reviews: surowy about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  1. adminkasia

   Bardzo proszę o przeniesienie komentarza oraz zdjęć do szlaku http://trail.pl/szlaki/jastrzebski-szlak-krajoznawczy-im-jerzego-fudzinskiego-zebrzydowice-palac-turza-slaska-pkp-8107. Ten szlak zostanie usunięty.

 2. hons

  Ten szlak był już wcześniej dodany, jest tam opis i zdjęcia, choć trasa na mapie zniknęła. Najlepiej byłoby aby moderatorzy serwisu połączyli oba teksty w jeden, czyli do tej publikacji dodali tekst, komentarze i zdjęcia oraz osoby które odwiedziły szlak, a tamten usunęli aby nie było dwóch tych samych szlaków.

 3. kostek

  To co było kiedyś dodane, to nie był przebieg szlaku!

 4. adminkasia

  Podepniemy tu opis ze szlaku http://trail.pl/szlaki/zolty-szlak-jastrzebski-szlak-krajoznawczy-im-jerzego-fudzinskiego-105. Proszę zatem o skopiowanie obecnego opisu trasy i umieszczenie go w opiniach poniżej.

 5. kostek

  Kolejny szlak z południa woj. śląskiego, który wymaga odnowienia i w niektórych miejscach zmiany przebiegu.

  Nie będę wymyślał swojego opisu, skoro już to ktoś zrobił... :

  http://www.pttk.jasnet.pl/zolty-im-jerzego-fudzinskiego

  Szlak jest do przejścia w jeden dzień dla wytrawniejszych turystów, Ci mniej wytrawni mogą być spokojni, gdyż obok / na szlaku jest sporo przystanków MZK i PKS, także trasę można rozłożyć na conajmniej dwa dni.

  Szlak wiedzie do Turzy Śl. PKP, pociągi tędy nie jeżdżą już od bodajże 1999 roku.

 6. hons

  Szlak dziś przejechany na rowerze, niestety nie było to łatwe. Szlak jest bardzo nierównomierny jeśli chodzi o przebieg: albo prowadzi przez odcinki leśne (w których nie ma żadnych ścieżek, wszystko jest zupełnie zarośnięte, przez co przejście jest bardzo trudne, nie mówiąc już o jeździe rowerem) albo zaś prowadzi ulicami o dużym natężeniu ruchu. Oznakowanie szlaku, tak jak wszystkich innych szlaków pieszych w regionie jest bardzo słabe, przez co bez mapy nie da rady go przejść/przejechać, praktycznie zaś trzeba by mieć plik gpx wgrany do GPS-a. Mimo tego przejście odcinków leśnych jest bardzo niewygodne, możliwe że lepiej to wygląda wczesną wiosną i późną jesienią, gdy jest mniej bujna roślinność, przez co niema pokrzyw i innych chwastów aż do pasa... Nieciekawie wygląda przebieg trasy przez same centrum Jastrzębia-Zdroju: można było ten fragment inaczej poprowadzić. Znakowanie trasy jest najlepsze w Skrzyszowie i Krostoszowicach: co ciekawe było ono niedawno odnawiane, bo wygląda bardzo dobrze. Szkoda, że tylko na tym fragmencie szlaku, a nie w całości. Ogólnie można rzec, że ten szlak, tak samo jak inne piesze szlaki w regionie, został porzucony przez jego właściciela czyli PTTK, które od dawien dawna nie odnawiało szlaku ani nie zmieniło jego przebiegu, choć układ przestrzenny się zmienił i znacznie bardziej zabudował, niż w momencie gdy ten szlak powstawał. Choć na trasie znajduje się kilka wartych uwagi zabytków jak i ładnych widoków, ogólnie jednak - po raz pierwszy tutaj to mówiąc - nie polecam. Tym bardziej dla rowerzystów. Szlaku jako całości. Można zaś wykorzystać jego fragmenty do planowania własnych wycieczek po regionie, co polecam.Pozdrawiam!P.S. Jako zdjęcie umieszczam tabliczki w Ruptawie tego szlaku, jedno z dwóch miejsc w Jastrzębiu-Zdroju (drugie w centrum miasta przy dworcu PKS) gdzie można ujrzeć tabliczki, gdzie kiedyś był widoczny kilometraż szlaku. Obecnie wygląda to tak, że nie da się rozczytać co tam pisze. Oznakowanie więc mówi samo za siebie o tym szlaku...

  • 22062 - User reviews: hons about Jastrzębski Szlak Krajoznawczy im. Jerzego Fudzińskiego (Zebrzydowice Pałac - Turza Śląska PKP)
  1. kostek

   Dokładnie tak jak kolega pisze :/Wiem, że jest już częściowo odnowiony, bo sam go odnawiam ;)Niestety tylko do granicy z Jastrzębiem, które wraz z Zebrzydowicami nie jest zainteresowane odnowieniem :/

 7. hons

  kostek => dobrze wiedzieć, że ktoś jednak zajmuje się tym szlakiem, duży plus dla Ciebie za oznakowanie:)

  Tak a propo znakowania pieszych szlaków w naszym regionie, kilka dni temu byłem w Karwinie i co mnie zaskoczyło, to jak rewelacyjne jest tam oznakowanie czerwonego szlaku pieszego. W mieście nie jest to łatwe, gdy oczy nasze są bombardowane tysiącami reklam, znaków itp. - Karwina jest miastem trochę podobnym do Jastrzębia-Zdroju, mimo tego tam znakowanie szlaku pieszego jest świetne. Spokojnie można bez żadnej mapy go przejść, co kilkanaście metrów są znaczki i wszystkie bardzo dobrze widoczne, kolorowe i wyraźne. Dobry przykład do naśladowania:)

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię