brak oznaczenia

Korona Głuchołazów, czyli Góra Chrobrego/Parkowa

Góra Chrobrego, a właściwie jeden z jej szczytów - Średnia Kopa, jest czwartym szczytem Gór Opawskich (543 m.n.p.m.). Co prawda, w porównaniu z innymi górami wydaje się ledwie wzgórkiem, ale wzgórki też potrafią dostarczyć nie lada uciech ;) Wybierając się na nią rozpaczliwie szukałem jakichś ciekawostek, bo walorów krajobrazowych nie spodziewałem się zbyt wiele (trudności na trasie też raczej nie...). Tu niestety można natknąć się na przykrą niespodziankę. Nie dość, że takich informacji trzeba szukać w różnych (nawet różnistych) źródłach, to jeszcze mapy (używam elektronicznych) są żenująco słabe (co widać na załączonym przykładzie). Widać, że Góra Chrobrego została pospołu uznana za nieciekawą, a szkoda, bo może być to świetne miejsce na dłuższe spacery, bądź na zaprawę przed większą wyprawą. Co ciekawe, najlepsze mapy "polskiej" góry oferują nasi czescy sąsiedzi (SHOCart i SmartMaps), którzy potrafili znaleźć chwilę czasu na naniesienie szlaków turystycznych i dróg leśnych. Ja osobiście skorzystałem z tej pierwszej oferty, choć niedokładność oznaczenia Studni Jakubowej woła o pomstę do nieba. Ale jestem w stanie to zrozumieć, w końcu "nie swoją" górę oznaczali. Wracając do meritum - polscy kartografowie powinni się wstydzić!

Jeśli chodzi o samą górę, to mamy tu i łagodne spacerki, i strome podejścia. Jest trochę skałek, są też wspaniałe widoki. Ciekawostek nie za dużo: schronisko na Przedniej Kopie z wieżą widokową (nieczynne i w ruinie), zielonkawy marmur na zachodnich zboczach Średniej Kopy (chyba nie znalazłem), pozostałości płotu z drutem kolczastym na granicy polsko-czeskiej (nie znalazłem), słupek graniczny z oznaczeniem RN na tejże granicy (znalazłem przypadkiem), kamień graniczny (morderczy) z 1586 roku u podnóża Tylnej Kopy (znalazłem) oraz najstarszy zabytek hydrotechniczny na Śląsku - tama na Sarnim Potoku na wschodnim zboczy Środkowej Kopy (nie znalazłem, choć byłem blisko). Mamy też tutaj terenową drogę krzyżową, jakby ktoś potrzebował innego rodzaju wędrówki. A przez całą drogę może nam towarzyszyć hasło "Kocham Życie", które można znaleźć wypisane korektorem w wielu miescach trasy.

Dość już przydługiego opisu... Zapraszam do obejrzenia zdjęć, zapoznania się z trasą oraz sprawdzenia Góry Chrobrego/Prakowej na własne oczy i nogi.

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię