Niebieski szlak pieszy Kosarzyska - Przełęcz Szopka

2,5-kilometrowy szlak niebieski prowadzi z Kosarzysk w zachodniej części Piwnicznej-Zdrój do pięknej przełęczy Szopka, która jest kluczowym węzłem turystycznych ścieżek w Pieninach.

Przebieg:

Rozpoczynamy wyprawę na górskim osiedlu Kostrzyska nad rzeką Czercz w zachodniej części Piwnicznej-Zdrój. Szlak prowadzi najpierw na północ, w górę stoku. Idziemy skrajem lasu, mijając po drodze kilka willi i domków letniskowych. Na końcu ulicy trakt wkracza w las, zakręcając na tym odcinku w lewo. Po niedługim czasie wychodzimy na piękną, widokową polanę, z której oglądając się za siebie możemy dostrzec panoramę doliny rzeki Czercz oraz odległe centrum Piwnicznej-Zdrój i przełom Popradu.

Wiodący wśród pastwisk szlak zakręca po łagodnym łuku na północ. Następnie wkraczamy w jeszcze jeden krótki, leśny odcinek, za którym wychodzimy na trawiastą przełęcz Szopka. Leży ona na wysokości 779 m n.p.m. i oddziela od siebie szczyt Trzy Korony (982 m n.p.m.) od Czoła (815 m n.p.m.) Znajdujemy tu kilka ławek oraz tablicę informacyjną o miejscowych szlakach turystycznych. Polana na przełęczy jest świetnym punktem widokowym, z którego można obserwować Tatry i Pogórze Spiskie, a z jej wschodniej części także pasmo Gorców.

Dodatkowe informacje:

Kosarzyska to osiedle należące administracyjnie do Piwnicznej-Zdrój. Z centrum tego uzdrowiska dojeżdża się do nich ulicą Szczawnicką. Kostrzyska leżą na górskiej polanie, w dolinie rzeki Czercz, która w centrum Piwnicznej wpada do Popradu. Można tu znaleźć kilka domków letniskowych i ośrodków wczasowych. Leżąca u stóp Eliaszówki (1023 m n.p.m.) osada odegrała ważną rolę w czasie II dojny światowej. Właśnie tędy przebiegał ważny szlak kurierów ruchu oporu, przenoszących wieści przez granicę okupowanej Polski. Pamiątką po ich działalności jest dziś umiejscowiony w górnej części Kostrzysk, pomnikowy głaz. Obecnie osiedle jest dobrą bazą wypadową zarówno na górskie szlaki w Pieninach, jak i w Beskidzie Sądeckim.  

Przełęcz Szopka jest ważnym węzłem szlaków turystycznych w Pieninach. Można z niej przejść m.in. na Trzy Korony i Sokolicę, a także do Krościenka, Sromowców Niżnych i Szczawnicy. Rośnie tu wiele cennych przyrodniczo i rzadkich gatunków roślin. Umiejscowiona na przełęczy, niewielka polana widokowa stopniowo zarasta lasem. O jej pielęgnację dbają jednak pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego.

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. cosinus

    Coś tu się mocno nie zgadza. Ani kilometry, ani profil wysokości, jakby początek i koniec szlaku opisany zrozumiale, ale środek wygląda jakby redaktorzy z onetu to pisali.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię