Niebieski szlak Sztum (PKP) - Mikoszewo (PKS)

Numer szlaku: PM-1557-n

Początek asfalt, potem na około jeziora Parlety, za Sztumskimi Polami szlak prowadzi leśnymi drogami. Niestety na sporym odcinku są one (jak i wszystkie w okolicy) wręcz zryte, jakby ktoś zaorał, przez konie. Musi, że jakaś stadnina jest w okolicy. Jechać momentami się nie da, a i wędrówka piesza do przyjemnych nie należy. W Białej Górze w końcu docieramy nad Wisłę. Rzut oka (czas miałem bardzo ograniczony) na węzeł hydrotechniczny i szybka jazda wzdłuż wału do ... Piekła. A tam, o dziwo, i szkoła podstawowa i kościół ;) (bez urazy). Za Piekłem szlak prowadzi wałem ... i tak w sumie do końca. Widoki z wału piękne, och i ach. Przynajmniej na początku. Potem ścieżka na wale robi się ciut bardziej zarośnięta, a i widoki powszednieją ;) Tylko ten wał i wał. Na szczęście szlak (czasami bez ostrzeżenia) zbacza do mijanych miejscowości, gdzie można trochę pozwiedzać: ruiny kościoła w Borętach, wiatrak w Palczewie, znowu ruiny kościoła w Ostaszewie, znowu wiatrak w Drewnicy, mennonickie domy podcieniowe. Na końcu wału w Mikoszewie po lewej mamy przeprawę promową przez Wisłę, zaś szlak biegnie jeszcze kawałek w prawo do przystanku PKS.Dodatkowa uwaga dla rowerzystów: chyba w okolicach miejscowości Boręty, za domem, który praktycznie stoi na wale, w drodze jest dziura. Duża, słabo widoczna w trawie. Jedyna jaką widziałem (znaczy nie widziałem ;p) i jedyna w którą udało mi się wpaść i zaliczyć przelot nad kierownicą.

  • pieszo, spacer

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

  1. aniols

    Sztum - Biała Góra - Piekło - Mątowy - Lisewo Malborskie - Palczewo - Ostaszewo - Nowa Kościelnica - Niedźwiedzica - Żuławki - Drewnica - Mikoszewo

  2. redzki

    Gdy skończą się płyty jumbo lub utwardzona droga proponuję zjechać na asfalt (Mątowy Lisewo Malborskie). Jazda jak po utwardzonym polu.

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię