Plessówka

Numer szlaku: 178

Bardzo zróżnicowana trasa, wiodąca zarówno przez wiejskie, rolnicze tereny, jak i gęste, słynące dawniej z książęcych polowań Lasy Pszczyńskie. Jej nazwa pochodzi o słowa Pless – oznaczającego w języku niemieckim Pszczynę. Szlak prowadzi po zróżnicowanej nawierzchni, nieco kłopotliwa może być jedynie część leśnego odcinka między Suszcem a Kobiórem – jest to dawna droga książęca, utwardzona średniej wielkości kamieniami, niezbyt przyjaznymi dla rowerzystów (szczególnie dla tych na rowerach bez amortyzacji). Na trasie czeka nas kilka wartych zobaczenia atrakcji (największe z nich to zapewne zamek i park w Pszczynie), jest ona także skomunikowana z innymi szlakami rowerowymi. Warto zaopatrzyć się w mapę, gdyż miejscami oznakowanie jest uszkodzone.

Odcinek prowadzący przez wsie należące do gminy Pawłowice wiedzie bocznymi, przeważnie asfaltowymi drogami, przy których znajduje się ogromna liczba zabytkowych kapliczek. W obfitującej w stawy dolinie Pawłówki można obserwować dużą ilość ptactwa wodnego. Jedziemy przez sielskie, rolnicze tereny miejscowości Mizerów i Kryry, by po około 18 km od Pawłowic przeciąć drogę wojewódzką 933 i dotrzeć na teren Suszca, siedziby urzędu gminy. Ta niewielka miejscowość, której korzenie sięgają średniowiecza nazwę swą zawdzięcza położeniu – dawniej, gdy okolica jeszcze nie została zmeliorowana, było to jedyne suche miejsce pośród otaczających go podmokłych terenów Równiny Pszczyńskiej. Przed kościołem Plessówka skręca w prawo, w ulicę Szkolną i zaczyna prowadzić na wschód, w kierunku dużego kompleksu Lasów Pszczyńskich. Tuż przed lasem trasa przejeżdża przez prywatny teren – szkółkę drzew i krzewów państwa Szenderów. Przejazd jest jak najbardziej dozwolony, należy jednak pamiętać, aby zamknąć bramę po wyjechaniu ze szkółki. Jej właściciele prowadzą także położone tuż obok prywatne muzeum, w którym zgromadzili kolekcję rozmaitych sprzętów – przedmiotów użytku codziennego i narzędzi rolniczych używanych przez mieszkańców śląskich wsi. Zwiedzanie trzeba uzgodnić wcześniej telefonicznie od nr 32 212-42-48. Tuż po przekroczeniu bramy szkółki warto zwrócić uwagę na stojący przy niej kamień graniczny z wyrytymi literami F.P. Wyznaczał on linię graniczną Księstwa Pszczyńskiego (niem. Fürstentum Pleß), do którego dawniej należały te ziemie.

Pierwszy leśny odcinek, przez który przejedziemy może być dość trudny – droga została zniszczona rok temu przez prowadzących prace zrywkowe leśników. Fragment ten nie jest na szczęście zbyt długi – po około 600 metrach jedziemy już wygodnym leśnym duktem. Po kolejnych kilkuset metrach trasa zakręca w prawo i tuż zaraz w lewo, wjeżdżając na wysadzaną niewielkimi kamieniami drogę leśną. To część sieci duktów leśnych pamiętających jeszcze początki Księstwa Pszczyńskiego – utwardzenie drogi z pewnością zapewnia jej trwałość, jednak dla niektórych rowerzystów jazda po takiej nawierzchni może nie być komfortowa. Tuż po tym, jak wjedziemy na trakt leśny mijamy po drodze zabytkową, położoną wśród młodego sosnowego lasu figurkę Matki Boskiej, tradycyjnie nazywanej przez lokalną społeczność Maryjką Branicką. Historia jej powstania sięga 1807 roku i po części opisana jest na cokole figury Maryjki. Wtedy to protestancki leśniczy Johan Lukas zaskoczony został przez potężną wichurę i w obawie przed śmiercią, porzuciwszy wszelką nadzieję na uratowanie złożył swoje losy Matce Boskiej, wypowiadając słowa modlitwy którą słyszał wielokrotnie od swojej katolickiej żony. Modlitwa podziałała, a Johan postanowił w podziękowaniu za ocalenie ufundować figurę swojej wybawczyni – i tak powstała Branicka Maryjka. Miejsce to ma duże znaczenie dla okolicznej ludności – często można spotkać tu modlące się osoby, tutaj także podczas wojny spotykali się mieszkańcy okolicznych miejscowości ukrywający się w lasach przed okupantem, tu także składali przysięgę żołnierze Suszeckiego Oddziału Armii Krajowej.

Trasa prowadzi dalej przez Lasy Pszczyńskie, tuż przed Kobiórem mijając drogę do rezerwatu „Babczyna dolina” obejmującego ochroną siedlisko boru trzcinniskowego, z wieloma rzadkimi gatunkami mszaków. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna, której jedną z tablic możemy zobaczyć tuż przy trasie Plessówki. Mijamy kompleks stawów i wjeżdżamy na teren Kobióra. W dziejach tej wywodzącej się z niewielkiej, śródleśnej osady miejscowości nie brakuje tragicznych okresów – jednym z nich było umieszczenie na obrzeżach miasteczka Podobozu KL Auschwitz-Birkenau. Fakt ten upamiętnia pomnik stojący przy ulicy Leśników, tuż przy trasie Plessówki. Tuż za budynkiem Nadleśnictwa skręcamy w prawo, mijamy tablicę informacyjną i początek trasy rowerowej „Zielona” po czym przejeżdżamy pod nasypem kolejowym i jedziemy wśród zabudowań w kierunku zachodnim.

Pod ciekawie rozwiązanym przejazdem pod linią kolejową krzyżują się trzy trasy rowerowe - Plessówka, trasa "Zielona" do Radostowic i czerwona trasa nr 1 z Katowic do Milówki. Trasa czerwona jest kiepsko oznakowana - w kierunku Pszczyny wiedzie przez spory fragment z zieloną trasą do Radostowic, a w kierunku Tychów początkowo wzdłuż torów, by obok stacji skręcić w prawo.

Po minięciu ostatnich budynków Kobióra Plessówka przekracza ruchliwą drogę ekspresową S1 i kieruje się w kierunku południowym, zmierzając do Pszczyny. Przed nami monotonny, mierzący ponad 8 kilometrów niemal prosty odcinek trasy prowadzący dawnym traktem książęcym przez miejscowości Studzienice i Piasek. Przed centrum Pszczyny Plessówka skręca w prawo, po czym prowadząc pośród zabudowań przedmieścia, mijając skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej docieramy do końca trasy, który znajduje się w Parku Zamkowym. Muzeum Zamkowe (i otaczający go Park) jest uznawany za zdecydowanie najciekawszą część Pszczyny, nazywanej nie bez powodu zabytkową perłą Górnego Śląska. Neobarokowy zamek będący własnością pszczyńskiego rodu Hochbergów został oszczędzony podczas działań wojennych, dzięki czemu możemy podziwiać go dziś w pełnej okazałości. W budynku Zamku działa muzeum, prezentujące pamiątki po wpływowym pruskim rodzie magnackim Hochbergów. Podczas I wojny światowej przez pewien okres w zamku pszczyńskim mieściła się główna kwatera wojskowa Rzeszy, a w zamkowych pokojach mieszkał cesarz Wilhelm II. Jednak w rok po wygranym przez Polaków plebiscycie 1921 roku ostatni władca pszczyńskiej rezydencji – Jan Henryk XV Hochberg przyjął obywatelstwo polskie, a jego synowie walczyli podczas II wojny światowej przeciwko nazistom. W Bramie Wybrańców, niewielkim białym budynku przez który prowadzi droga na Rynek mieści się Punkt Informacji Turystycznej, gdzie uzyskać można bezpłatne materiały informacyjne o pszczyńskich zabytkach. Przez Park Zamkowy przebiega kilka tras rowerowych, wśród nich dwie międzynarodowe: trasa rowerowa R4 i Szlak Kraków-Morawy-Wiedeń. Mapę „papierową” z trasami rowerowymi i szlakami okolic Pszczyny zdobyć można również w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. hons

  Dziś przejechałem trasę i oceniam ją na dobrą, ale bez zachwytów. Plusem jest łatwość pokonywania trasy, gdyż nie ma tu żadnych wzniesień - na całej długości trasy jest niemal zupełnie płasko. Jest także zróżnicowana widokowo i nawierzchniowo. Minusem jest mała ilość zabytków jak i innych atrakcji pod drodze do centrum Pszczyny. W zasadzie jest to tylko kościół w Suszcu i kaplica leśna Maryjki Branickiej. Trzeba się na to nastawiać przed wyruszeniem trasą. Tak samo jak na to, że połowa trasy wiedzie przez las w większości wyłożony dużymi kamieniami. Na minus dałbym bardzo monotonny odcinek trasy zaczynający się od wjazdu do lasu za drogą ekspresową S1 i prowadzący prawie do samej Pszczyny. Jedzie się cały czas prosto drogą nakreślona prawie równo jak od linijki, po drodze nie oglądając nic ciekawego...Autor w opisie też to zauważył, ja dziś także się przekonałem o tym. Ale za to atrakcje Pszczyny w pewien sposób wynagradzają tamtą monotonię. Potwierdzam także, że nadal droga leśna na samym początku za szkółka drzew jest zniszczona, na tyle, że jest praktycznie nieprzejezdna. Masa błota i pokrzyw, a pośrodku bardzo wąski pas do jazdy, niezbyt bezpieczny. Niestety, ale ten fragment trzeba przejść. Zauważyłem także dziwną rzecz, a mianowicie że w początkowym etapie Plessówki, czyli w gminie Pawłowice, było kilka miejsc, gdzie znaki kierunku jazdy były zamienione z tymi w drogą stronę jazdy bądź zestawione razem (czyli droga od Urzędu Gminy w Pawłowicach jak i do, były na tablicach ustawione tak samo. Niewiem czy to wybryk jakiś ludzi, czy też błąd urzędników i ludzi ustawiających znaki. Jeśli to drugie, to bardzo to źle świadczy o nich, bo wprowadza się chaos...Jeśli zaś o same tabliczki i znaki chodzi, to trasa jest ogólnie dobrze oznaczona i jej znaków jest całkiem dużo (choć i tak nie dorównuje tym rybnickim). Dużo na tyle, że nie trzeba się zastanawiać, czy dobrze się jedzie. Na tablicach są nie tylko kierunki, ale także odległości do jednej następnej miejscowości oraz odległość do zamku w Pszczynie. Po drodze jest także wiele punktów z mapą sieci tras rowerowych powiatu pszczyńskiego. W gminie Pawłowice powstał także punkt odpoczynkowy dla rowerzystów, gdzie oprócz mapy, są stoły i siedzenia, mała wiata i stojaki dla rowerów. Jest to częścią większej akcji jaka miała miejsce niedawno na terenie całej gminy Pawłowice. Szkoda, ze inne gminy nie zrobiły czegoś podobnego na trasie Plessówki...Ogólnie rzecz biorą, trasa jest warta przejechania. Bardziej na kondycję, niż na zwiedzanie atracji na trasie.

  P.S. Polecam bardzo mocno lekko zboczyć z trasy w Kobiórze i pojechać kilka kilometrów do Promnic, gdzie w lesie, zaraz nad stawem, znajduje się pałacowa perełka Górnego Śląska, czyli pałacyk myśliwski Hochbergów. Niezwykle urokliwy zabytek architektury, nie podobny do innych w tej części Polski. Gościli tam nawet w 2003 roku prezydenci Czech, Słowacji i Węgier na zaproszenie polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jedzie się tam odbijając zaraz na lewo po wyjechaniu z kładki pod mostem kolejowym w Kobiórze. Wpierw jedzie się z żółtą trasą rowerową (Okrężna Smolarnia) małym odcinkiem leśnym, potem zaraz przy torach kolejowych aż do stacji PKP Kobiór, by zaraz za nią wjechać na dawny trakt książęcy (prowadzący od Pszczyny, przez Kobiór, do pałacyku w Promnicach i dalej do Tych) który prowadzi leśną drogą. W połowie drogo żółta trasa rowerowa odbija w prawo, my zaś jedziemy dalej prosto traktem. Po chwili jazdy spotykamy znaki czerwonej trasy rowerowej nr 1 (która w kierunku Tych odbija w lewo) my zaś jedziemy dalej prosto około 600 metrów dojeżdżając do pałacyku. Droga w jedną stronę to 5,2 km. Tą samą drogą wracamy do kładki pod mostem kolejowym w Kobiórze. Zdecydowanie polecam!

 2. hons

  Zdjęcia z trasy rowerowej:

  • Zegar na Pałacu w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Pałac w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Pałac w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Pałac w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Ratusz w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Lew pod zamkiem oraz wieża kościoła ewangelickiego w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół Wszystkich Świętych w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół Wszystkich Świętych w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Kamienice na rynku w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół ewangelicki wraz z Ratuszem na rynku w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Brama Wybrańców przy rynku w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Dwór Lódwikówka na północ od parku w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Tablica w trasami rowerowymi w parku w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Wspólny odcinek w Pszczynie z Wiślaną Trasą Rowerową w Pszczynie - User reviews: hons about Plessówka
  • Wspólny odcinek w Pszczynie z trasami rowerowymi R4 i Greenways Kraków-Morawy-Wiedeń - User reviews: hons about Plessówka
  • Tablice na granicy gmin Kobiór i Pszczyna przy wjedzie do lasu - User reviews: hons about Plessówka
  • Tablice na granicy gmin Kobiór i Pszczyna przy wjedzie do lasu - User reviews: hons about Plessówka
  • Połączenie Plessówki ze szlakiem rowerowym Zielonym do Radostowic w Kobiórze - User reviews: hons about Plessówka
  • Połączenie Plessówki ze szlakiem rowerowym Niedźwiedźiówka w Mitręgówce w Lesie Kobiórskim w gminie Suszec - User reviews: hons about Plessówka
  • Maryjka Branicka w Lesie Kobiórskim w gminie Suszec - User reviews: hons about Plessówka
  • Różańce przy Maryjce Branickiej w Lesie Kobiórskim w gminie Suszec - User reviews: hons about Plessówka
  • Maryjka Branicka w Lesie Kobiórskim w gminie Suszec - User reviews: hons about Plessówka
  • Wjazd do Lasów Kobiórskich od strony gminy Suszec - User reviews: hons about Plessówka
  • Kamień graniczny dawnego Księstwa Pszczyńskiego - User reviews: hons about Plessówka
  • Tablice przy gospodarstwie państwa Szenderów w Suszcu - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki ze szlakiem rowerowym Wokół Suszca przy gospodarstwie państwa Szenderów - User reviews: hons about Plessówka
  • Tabliczka z błędem (powinna być Pszczyna zamiast Pawłowice) przy gospodarstwie państwa Szenderów - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki ze szlakiem rowerowym Wokół Suszca przy gospodarstwie państwa Szenderów - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu - User reviews: hons about Plessówka
  • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu - User reviews: hons about Plessówka
  • Trasy rowerowe w gminie Suszec - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z szlakiem rowerowym Wokół Rudziczki w Suszcu - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z szlakiem rowerowym Wokół Rudziczki w Suszcu - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z szlakiem rowerowym Wokół Rudziczki w Suszcu - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z Traktem Czarnego Skarbu w Mizerowie - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z Traktem Czarnego Skarbu w Mizerowie - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z Traktem Czarnego Skarbu w Mizerowie - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce połączenia Plessówki z Traktem Czarnego Skarbu w Mizerowie - User reviews: hons about Plessówka
  • Stan oznakowania w miejscu połączenia Plessówki z Traktem Czarnego Skarbu w Mizerowie - User reviews: hons about Plessówka
  • Mapa z siecią tras rowerowych w punkcie odpoczynkowym w Pawłowicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Miejsce odpoczynku dla rowerzystów na trasie w Pawłowicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Początek trasy pod Urzędem Gminy w Pawłowicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Początek trasy pod Urzędem Gminy w Pawłowicach - User reviews: hons about Plessówka
 3. hons

  Zdjęcia z Zameczku Myśliwskiego w Promnicach w gminie Kobiór. Powstał on w latach 1760 - 1766, wybudowany przez władających ziemiami pszczyńskimi Promnitzów. Położony jest w lesie blisko Paprocan nad jeziorem Paprocańskim na terenie gminy Kobiór.

  • Jezioro Paprocańskie - User reviews: hons about Plessówka
  • Jezioro Paprocańskie - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach - User reviews: hons about Plessówka
 4. hons

  Trasa została naniesiona (przeze mnie) na tę stronę:

  http://www.opencyclemap.org/

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię