Santok - Skwierzyna - Wierzbno

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Santok, w której dokonano wielu odkryć archeologicznych. Najstarsze zabytki archeologiczne pochodzą z osady zamieszkiwanej w neolicie (IV-III tysiąclecie p.n.e.). W Santotku znajduje się również kościół z 1858 roku, dzwonnica z 1764 roku oraz wieża widokowa stojąca się na miejscu dawnej osady.

Niedaleko możemy równiez zobaczyć rezerwat przyrody "Santockie Zakole", gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych pozostałości lasów łęgowych w postaci kęp starych drzewostanów, dla zachowania ich unikatowych zasobów genowych oraz ochrona miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych. W tym miejscu uchodzi również Noteć do Warty.

Jadąc wzdłóż Warty dotrzemy do Murzynowa, gdzie warto odwiedzić kościół z I połowy XIX wieku, a następnie do Skwierzyny (koło rynku jest zabytkowy kościół p.w. św. Mikołaja). W Chełmsku również znajduje się zabytkowy kościół, wybudowany już w XVII wieku. W Rokitnie możemy zobaczyć zabytkowe budynki z początku XX wieku, kaplicę polną z 1758 roku oraz kościół z połowy XVIII wieku, który jest bazyliką mniejszą, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Następnie do Wierzbna będziemy przemieżać drogę św. Jakuba, przejeżdzając przez Pszczewski Parki Krajobrazowy.

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię