brak oznaczenia

Spływ kajakowy Wartą: Konin - Nowe Miasto nad Wartą

Początek: Konin, Bulwary Nadwarciańskie (około 402 km rzeki)

Koniec: "Marina Pod Czarnym Bocianem" Nowe Miasto nad Wartą (325 km rzeki)

To mój ulubiony odcinek Warty cieszyłem się Więc bardzo na ten spływ. Na miejsce startu wybrałem Bulwary Nadwarciańskie w Koninie. Bulwary robię naprawdę dobre wrażenie, oddane do użytku w 2011 roku są typowym przykładem dobrego zagospodarowania rzeki przepływającej przez miasto. Nabrzeże umożłiwia cumowanie łodzi stanowi też duże zaplecze rekreacyjne. Co prawda nie ma specjalnego miejsca na wodowanie kajaków ale nie stanowi to większej przeszkody.

Na tym odcnku Warty mijamy wiele miast i miasteczek "przytulonych" do rzeki. Jest więc przynajmniej kilka okazji żeby wysiąść z kajaka i zaliczyć jakieś, choćby małe, zwiedzanie.

Jest też kilka marin rzecznych i przystani dedykowanych kajakarzom zorganizowanych w ramach promowania Wielkiej Pętli Wielkopolski. Uwaga! Marina w Sławsku (392 km) jest jeszcze (2014 rok). Dodatkowo wbrew temu, co można przeczytać w niektórych opisach, wejście do niej jest niemożliwe, basen portowy jest zarośnięty. Zachęcam do odwiedzenia Mariny w Lądzie (370 km). Tamtejsza Tawerna jest świetnym miejscem na posilenie się w drodze. Daje też możliwość zostawienia sprzętu i udania się na zwiedzanie pobliskiego pocysterskiego zespołu klasztornego. Warto też zatrzymać się w miejscowości Ciążeń (kawałek dalej - 365 km) i obejrzeć zespół parkowo - pałacowy będący kiedyś siedzibą biskupów poznańskich a aktualnie Domem Pracy Twórczej UAM (z największym zbiorem literatury masońskiej w Europie). Wnętrza nie są stylowe wystarczą więc oględziny zzewnątrz i spacer po parku i ogrodzie.

Tak samo w przypaku Przystani Wodnej Towarzystwa Turystyki Wodnej "Perkoz" w Pyzdrach (351 km) możemy rozprostować nogi i przespacerować się po miasteczku robiąc przy okazji niezbędne zakupy. Marina w Nowym Mieście n/Wartą "Pod Czarnym Bocianem" to już miejsce pierwszoligowe. To miejsce nowoczesne, przyjazne i gościnne z elegancką (może nawet nazbyt jak na gości "wprost z kajaka") tawerną była idealnym miejscem zakończenia spływu.

Szlak prowadzi przez malownicze tereny Nadwarciańskiego Parku Karjobrazowego oraz Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Dzikie, wysokie brzegi dodają malowniczości krajobrazu. Na tym odcinku jest także znacznie mniej wędkarzy niż chociażby na odcinku Śrem - Poznań.

Uwaga! Na trasie przecinamy 7 przepraw promowych (górno i dolno linowych). Kiedyś było ich więcej jednak niektóe przeprawy są likwidowane w związku z dużymi kosztami przeglądów. Tak na przykład zlikwidowana została przeprawa promowa w Dłusku (353 km) a jej miejsce zajmuje teraz Przystań Dłusk.

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię