brak oznaczenia

Spływ kajakowy Wartą: Śrem - Poznań

Start: Śrem, przed mostem drogowym (około 291 km rzeki)

Meta: Poznań, Brama Poznania ICHOT (Cybina ale około 241 km rzeki)

Warta jest rzeką piękną choć niestety nie należy do najczystszych (przynajmniej na tym odcinku). To chyba jedyny minus. Poza tym na tym odcinku szeroka, szybka bez żadnych przeszkód czy niebezpieczeństw można się puścić jej nurtem i zasnąć. Nie polecam tego jednak bo stracimy piękne widoki oraz możliwość spotkania z bogatą fauną korzystającą z Warty. Po drodze uadało nam się spotkać piękne ptaki drapieżne, czaple siwe, sarny a nawet bobra.

Warta jest świetnie oznakowana (białe tablice z oznaczeniem kilometrów rzeki na prawym brzegu). Na tym odcinku niewiele mijamy miejsc godnych zwiedzania. Można zatrzymać się w Jaszkowie (285 km). Łatwo poznać po dziwacznym wraku podtopionym przy brzegu. Choć miejsce straciło już wiele ze swojej dawnej świetności jest to dobre miejsce na postój. W ośrodku znajduje się bar. Do Pałacu w Rogalinie (270 km) jest kawałek od rzeki a więc dobytek należałoby zostawić na dodatek nie ma tam zbyt dogodnego miejsca. W Puszczykowie można odwiedzić muzeum Arkadego Fiedlera (262 km).

Średnia prędkość spływu (mocno obładowany kajak pneumatyczny, stosunkowo niski stan wody, niewiele "solidnego" wiosłowania) to 5,5 - 6,5 km/h. Prąd rzeki mimo niskiego stanu wartki. Cała trasa ma 50 km i można ją zrobić w jeden dzień. Przy wariancie dwudniowym radzę szukać noclegu maksymalnie do Rogalina, potem ciężko już znaleźć cokolwiek sensownego. Przy tak niskim stanie wody polecam nawet niedoświadczonym kajakarzom.

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię