brak oznaczenia

Średzki rewir

Początek szlaku zaczyna się w jednej podwrzesińskiej wsi, w Bardzie. Na poczatek warto podjechać pod kościół pw. Św. Mikołaja i zaobserwowac efekt remontu na zewnątrz. To właśnie w tej miejscowości podpisano akt kapitulacji Kosynierów (9/05/1848), walczących z Prusakami - okres ten w historii to Wiosna Ludów. Dodać należy ze kilka dni wcześniej (2.05) Kosynierzy wygrali bitwę pod Sokołowem, płacąc 300 poległymi. 

Następnie kierujemy sie w kierunku Murzynowa Kościelnego, gdzie znajduje się drewniano-murowany Kościół pw.św. Jana Chrziciela i skręcamy w kierunku Zberek - tutaj uwaga na dziury na drodze, które powiekszają sie po każdej zimie. Dojeżdzając do Zberek, należy uważać na ruchliwą trasę Środa Wlkp - Września, bowiem w przeszłości dochodziło do kilku tragicznych wypadków na tym odcinku - pokonawszy ok.300-400m, należy skrecić w kierunku Dominowa. W Kopaszycach znajduje sie pałac z parkiem, oecbnie należący do Eleni (trudno powiedzieć, czy ona tam przebywa). Warty odnotowania jest także fakt, ze w przeszłości istniała tu, dość licznie rozbudowana na terenie, średzka kolej wąskotorowa, która w wiekszości nie przeżyłą próby czasu.

W Rusiborzu następuje zamiana asfaltu na utwardzoną gruntówkę, przykrywającą  starą drogę brukowaną z kamieni polnych. Dojeżdzajac do Ulejna, zauważamy dworek, znajdujący sie w prywatnych rękach, to też jest w trakcje renowacji. Wg. różnych źródeł informacji, powstał na przełomie XIX i XX wieku na życzenie rodziny Sarrazin. 

Następny punktem, który warto zaliczyć, to zapomniane lotnisko w Mącznikach, powstałęm w XXleciu międzywojennym, a następnie należącycm do jednych z ważniejszych lotnisk niemieckich  w Wlkp podczas II WŚ. To tutaj w 2006 roku znaleziono ponad 2 tony bomb, na chwile obecną teren jest czysty ale i tak warto zwiedzić go z uwagi na pozostałości np. bunkry,.

Wyjeżdzajac z Mącznik w kierunku Środy, zauważamy drewnany kościółek, powstały jeszcze w XII wieku. Na chwile obecną jest wyremontowany, przy odrobnie szcześcia, można zwiedzić jego wnętrza. Wzdłuż drogi w kierunku Środy Wlkp, płynie sobie Moskawa, która zamienia się w zalew. To właśnie nad nim ulokowano ośrodek wypoczynkowy, gdzie można zatrzymać sie i odpocząć. 

O samej Środzie z pewnością wiele informacji się znajdzie i nie bedę szeroko o niej wspominał. Opuszczając miasto, poruszamy sie szlakiem Transwielkopolski Trasy Rowerowej, przebiegającej m.in przez Winną Górę, Miłosław czy Śmiełów. W Szlachcinie zauważymy wyłączony z ruchu mostek  kamienny z 1907 roku nad rzeką Wielką (miejscowi nazywają ją Bardzianką). Nieopodal znajdują się ruiny Gorzelni  należących do majątku rodziny Stablewskich aż do 1939 roku  - obecnie trwa proces o zwrot 612ha. I tutaj żegnamy sie z TTR'em i udajemy się bardziej bezpiecznymi  dróżkami. Jeśli ktoś twierdzi, że Wlkp jest płaska jak stół, to niestety jej nie zna, ponieważ są miejsca, gdzie można zaobserwoać takie małe doliny w kształce U , wyrzeżbione przez małe z pozoru rzeczki, w tym przypadku wspomnianą Bardziankę. Ostatni przystanek jest zlokalizowany w miejścowości Ołaczewo - taka wieś-widmo, w której przeważają ruiny domów mieszkalnych badz dworców. 

Foto by Uziel75 :)

Zaloguj się, żeby dodać swój czas przejścia!

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię