Strzelce Krajeńskie - Kostrzyn nad Odrą

Szlak rozpoczyna się w Strzelcach Krajeńskich przez tereny rolnicze i leśne.  W Wielisławicach można spotkać kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z I połowy XIX w.

Następnie pojedziemy przez Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy, w którym przy trasie szlaku znajduje się Rezerwat leśny "Wilanów”, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego z udziałem buka na krańcowym stanowisku gromadnego zasięgu, z charakterystycznym bogatym runem.

W Santocznie możemy zwiedzić kościół z XVIII w. oraz odpocząć na plaży. W Kłodawie i Mironicach napotkamy na dwa dwory. Poprzez lubuskie lasy trafimy nad kolejne kąpielisko nad jeziorem Marwicko. W miejscowościach Ściechów oraz Lubiszyn możemy zwiedzić kościoły, nie są one jednak wpisane na listę zabytków.

Przecinając strumień Łomianka dojedziemy do Mosiny, gdzie znajdziemy kilka zabytków. Kościół z 1780 roku, dzwonnicę kozłową z 1921 roku oraz domy z 1780 i 1826 roku. W Mościcach zobaczymy kościół z 1867 roku z wierzą z 1737 roku, cmentarz oraz mur z reliktem upamiętniający poległych w I Wojnie Światowej. W Kamieniu Wielkim ciekawym obiektem jest kościół p.w. św. Antoniego z przełomu XIV i XV wieku, przebudowany w XIX w. oraz zespół pałacowy z przełomu XVIII i XIX Wieku z parkiem. W Dąbroszynie zobaczymy zespół pałacowy z 1680 roku oraz kościół z 1825-1829 roku.

Szlak kończy się w Kostrzynie nad Ordą gdzie możemy odwiedzić Muzeum Twierdzy Możemy również zobaczyć Park Narodowy Ujście Warty, który swoje granice ma na południe od drogi wojewódzkiej nr 132.

Ten szlak nie ma jeszcze zdjęć

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię