Szlak Bydgoszcz - Konarzyny

W chwili obecnej przeszedłem szlak z Bydgoszczy do Pruszcza koło Gostycyna w trzech odcinkach: Koronowo- Smukała, Pruszcz- Koronowo, Smukała- Brdyujście. Odcinek Pruszcz- Koronowo ze względów logistycznych rozpocząłem jeszcze w Pruszczu choć jest oddalony około 5 kilometrów od właściwego szlaku. Wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem- autobusem do Pruszcza, leśnymi drogami do mostu kolejowego Pruszcz- Klonowo i już jakiś 1,5 km do szlaku. Szlak oczywiście bardzo ciekawy i różnorodny. Zróżnicowany stopień oznaczenia. Zazwyczaj dobry jednakże na odcinku Koronowo- Smukała raczej kiepski- odnowiony na pokaz tylko przy głównych drogach. Sporą zasadzka znajduje się jakieś 500 metrów za kanałem łączącym jezioro z Samociążka z Brdą. Zgubiłem tam oznaczenie i dopiero po 15 minutach cofnąłem się i po kolejnych 20 odnalazłem właściwy szlak. Okazuję się, że na wysokości leżącego przy drodze kamienia wchodzi on skośnie zarośnięty las i wychodzi jakieś 200 metrów dalej chaszczami na skrzyżowaniu- w chwili obecnej jest to już całkiem irracjonalne rozwiązanie.

Użytkownicy piszą... (Dodaj)

 1. janer

  Dziś przeszedłem także odcinek Gołąbek- Pruszcz. Łącznie z PKS w Tucholi do Pruszcza wyszło chyba trochę ponad 30 km- więcej niż mi się wydawało. Odcinek cały czas wiedzie przez lasy i często styka się z Brdą. Do ciekawszych miejsc można zaliczyć Uroczysko Piekiełko.

  • Scieżka nad brzegiem Brdy w okolicy Piekła - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Brda w okolicy Rudzkiego Mostu - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Tablica ze szlaku - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
 2. janer

  Kolejny odcinek za nami. Tym razem był to Rytel- Gołąbek. Sama wyprawa była bardzo ciężka. Jakkolwiek samego szlaku było około 25 kilometrów przeszliśmy tego dnia razem około 36 kilometrów na co złożyło się kluczenie wokół szlaku w okolicach Rytel- Lutom (słabe oznaczenie) i droga do Tucholi z Gołąbka. Dodatkowo przejście szlaku utrudniał deszcz padający praktycznie cały czas od wyjścia z pociągu w Rytlu. Przez długi czas była to właściwie ulewa. Teren ciekawy. Położony pomiędzy Brdą i Wielkim i Małym Kanałem Brdy. Okazuje się, że to nie tylko tereny leśne ale także historyczne tereny rolnicze z bardzo rozbudowanym systemem melioracji.

  • Mostek do Żukowa. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Okolice Woziwody okopy 1939? - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Brda w okolicach Żukowa. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Okolice Rytla okopy 1939? - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Tablica informacyjna Rytel. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Wielki Kanał Brdy Rytel. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
 3. janer

  Męcikał- Rytel. Odcinek początkowo przez około 4 km wiedzie ścieżką przy samym brzegu rzeki. Jest dość trudny do przebycia nawet pieszo. Później głównie drogi leśne. Z ciekawszych rzeczy Zapora Mylof, Wielki Kanał Brdy, hodowla pstrąga tęczowego, okopy 1939 rok(?).

  • Zapora Mylof. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Wielki Kanał Brdy. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Okopy. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
 4. janer

  Przeszliśmy cały szlak. Wczoraj ostatni odcinek Konarzyny - Męcikał. Już zanim wyruszyliśmy wiadomo, że to będzie dość ciężki odcinek. Z racji na odległość zamieszkania lepiej było przejść go jednak na raz. Samochód zostawiliśmy w Chojnicach i MZK (1) podjechaliśmy w okolice Konarzyn. Aby do nich dojść musieliśmy przejść jeszcze około 3-4 km. Po wyjściu z Konarzyn zeszliśmy trochę ze szlaku- trzeba uważnie przyglądać się gdzie jest zejście w pola- nadłożyliśmy z 2 km (przy okazji natknęliśmy się na niemiecką pozycję 1939?, 1945?) ale wkrótce, przy Brdzie weszliśmy znowu na szlak. Później na szczęście obyło się bez kluczenia. Oznaczenia dobre. Z uwagi na to, że szlak biegł nie tylko drogami leśnymi ale także dróżkami, chaszczami przy rzece było dosyć ciężko. Razem wyszło ponad 30km. Pewien problem pojawił się w Męcikale, gdy spóźniliśmy się na ostatni możliwy transport do Chojnic ale dzięki uprzejmości pewnego małżeństwa udało się nam powrócić autostopem do Chojnic po samochód.

  • Konarzyny. Początek, albo koniec szlaku. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Mostek przez Brdę w okolicy Konarzyn. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Swornegacie. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  • Okolice Małych Swornychgaci. - User reviews: janer about Szlak Bydgoszcz - Konarzyny
  1. katuszka

   Nie macie przypadkiem śladu trasy? Może dalibyście radę go wyrysować w naszym plannerze? http://trail.pl/plany/nowy

Dodaj swoją opinię

Zaloguj się aby dodać opinię